YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
220 işsiz kurayla iş sahibi oldu!
220 işsiz kurayla iş sahibi oldu!
30 Ocak 2010 14:24
Sakarya'da ekonomik kriz nedeniyle işlerini kaybeden 220 kişi, kurayla yeni iş sahibi oldu...

Sakarya'da ekonomik kriz nedeniyle işlerini kaybeden 220 kişi, Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında, noter huzurunda yapılan çekilişle, 4 ay boyunca hizmetli olarak görev alacakları yeni işlerine yerleştirildi. 1270 adayın katıldığı kurada, bir yıldan beri işsiz olan Çiçek çifti, çifte iş sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı.

Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR Sakarya Şubesi işbirliğiyle, ildeki çeşitli okullarda 4 ay boyunca hizmetli olarak görevlendirilecek 220 kişi, Sakarya Endüstri Meslek Lisesi'nde yapılan çekilişle belirlendi. 1270 işsizin başvurduğu çekilişi yaklaşık 20 aday izledi.

Kurayı izlemek üzere okula gelen ve bir yıldan beri işsiz olduğunu belirten Ömür Çiçek, kurada kendi ve eşinin ismi okununca büyük bir mutluluk yaşadı.

Çiçek, gazetecilere, eşinin ve kendisinin ekonomik kriz öncesinde Akyazı'da bir fabrikada çalıştıklarını belirterek, krizin bahane edilerek işten çıkarıldıklarını öne sürdü.

Valilik ve belediyeden aldıkları yardımlarla geçindiklerini, 19 Mayıs Üniversitesi'nde eğitim gören kızlarını okutmaya çalıştıklarını kaydeden Ömür Çiçek, şunları söyledi:

''Kızımın üniversite harcını ödemek için kuraya ben de katıldım. Uzun zamandan beri iş arıyorduk. İstedik ki kendimiz çalışalım, kimsenin desteği olmasın. İmkanlarımız olduğu kadar kızımıza ve çocuklarımıza yardım etmeye, ellerinden tutmaya ve meslek edindirmeye uğraştık. Allah yardım etti, hedefimize de ulaştık. Kimse umutlarını kaybetmesin. Kuraya gelirken hiç umutlu değildim. 'Şans diye bir şey yok' diyordum. Ama kura ikimize de çıktı. Çok mutlu ve sevinçliyim. İş geçici de olsa okullar kapanana kadar kızımın ihtiyaçlarını karşılayabileceğiz.''

Eşinin işten çıkarılmasıyla işsizlik ödeneği aldığını, ödeneğin 2009'un Temmuz ayında sona erdiğini ifade eden Çiçek ''Okullar kapanana kadar hem evimizin ihtiyaçlarını karşılayacağız hem de kızımın harç masraflarını ödeyebileceğiz. En son temmuz ayında aldığımız işsizlik ödeneğiyle üniversiteye başlayan kızımızın harç giderlerini ödeyebilmiştik. Benim çalıştığım iş yerinde ise 'sizi iki ay ücretsiz izne çıkarıyoruz' dediler. Ne çıkışımı alabildim ne de sigortam ödenmiş. Mahkemelik olduk'' diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turgut Özbek ise proje kapsamında 220 işsizin çeşitli okullarda hizmetli olarak istihdam edileceğini dile getirerek, eğitim yılı başında aynı uygulamayla 165 işsizin geçici olarak iş sahibi olduğunu belirtti.

A.A.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler