YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015'te Türkiye başrol oynayacak
2015'te Türkiye başrol oynayacak
29 Aralık 2014 07:20
AK Parti MKYK Üyesi Bülent Gedikli, 2015 yılında Türkiye'nin küresel ekonomide ve uluslararası siyasetteki konumunun ne olacağına dair açıklamalarda bulundu.

AK Parti MKYK Üyesi Bülent Gedikli, “Türkiye'nin küresel organizasyonlardaki etkinliği her geçen yıl artıyor. Ülkemiz 2015 yılından itibaren globalde hem siyasette hem ekonomide artık başrolde olacak" diye konuştu.

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Bülent Gedikli, Türkiye'nin küresel organizasyonlardaki etkinliğinin her geçen yıl arttığını belirterek, "Gerek G20 gerek Birleşmiş Milletler gerekse de IMF'de daha fazla rol üstlenmeye başladık. Şimdi artık başrol zamanı. Türkiye, 2015'te hem siyasette hem ekonomide başrolde olacak" dedi. Son birkaç yıldır dünya krizlerle boğuşurken, Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde ekonomisini güçlendirmeye ve büyümeye devam ettiğini dile getiren Gedikli, bunun da ülkeyi bir cazibe merkezi haline getirdiğini ifade etti. Türkiye'nin küresel organizasyonlardaki etkinliğinin de her geçen yıl arttığına işaret eden Gedikli, gerek G20 gerek Birleşmiş Milletler gerekse de IMF'de daha fazla rol üstlenmeye başladıklarını söyledi. Tüm dünyayla eşzamanlı yürütülen yoğun diplomasinin de etkisiyle Türkiye'nin, küresel ekonomi ve siyasette önemli bir aktör olduğunu vurgulayan Gedikli, "Şimdi artık başrol zamanı. Türkiye, 2015'te hem siyasette hem ekonomide başrolde olacak.

G20 Zirvesi önemli

Önümüzdeki yıl ev sahipliği yapacağımız G20'deki etkinliklerimiz de bunu en iyi şekilde taçlandıracak" diye konuştu. G20 Zirvesi'ne ev sahipliği yapmanın, Türkiye açısından önemli bir fırsat olduğunu, bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğinin altını çizen Gedikli, şunları kaydetti: "Bunun için ajandamızda şunların olması gerekiyor. G20 daimi sekretaryasının kurulmasını tekrar gündeme getirmeliyiz ve bu sekretaryanın İstanbul'da olması için tüm üyeleri ikna edecek çalışmaları yapmalıyız.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler