YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015'te parayı nereye yatırmalı?
2015'te parayı nereye yatırmalı?
31 Aralık 2014 07:36
2014 bitti, şimdi önümüzde yeni bir yıl var… Az parası olan da çok sermayesi bulunan da merak ediyor? Peki 2015 nasıl bir yıl olacak? Parayı nereye yatırmalı? Tasarruf etmenin en mantıklı yolu hangisi?

Jeopolitik gelişmelerin ortaya çıkardığı riskler, FED’in olası faiz artırımı, bir türlü toparlanamayan Avrupa derken 2014 kolay bir yıl olmadı… Tüm olumsuzluklara rağmen, Türk sermaye piyasaları 2014’ü hemen hemen hasarsız atlatmayı bildi… Borsa İstanbul (BIST) endeksi dünyanın en çok kazandıran dördüncü borsası oldu. 2014 yılına 17 Aralık ve ardından 25 Aralık darbe girişimlerinin etkisinde giren piyasalar, yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine rağmen bayrağı yukarıda tutmayı başardı.

Doların küresel piyasalardaki yükselişine rağmen, TL karşısındaki oynaklık marjı sınırlı kaldı. BIST-100 Endeksi’ndeki yüzde 25’lik getiri ise Türk ekonomisindeki sağlam duruşun en önemli göstergesi oldu. Şimdi önümüzde yeni bir yıl var… Az parası olan da çok sermayeye sahip bulunan da merak ediyor. 2015 nasıl bir yıl olacak? Parayı nereye yatırmalı? Tasarruf etmenin en mantıklı yolu hangisi?

Dünyanın gözü FED'de

Türk bankacılık sektörüne yön veren isimler, bu soruların yanıtını AKŞAM’a açıkladı. Paranın patronlarına göre önümüzdeki en önemli konu Fed’in 2015 içinde atacağı adımlar. Fakat bu konu da belirsizliğini sona erdirmiş durumda. Çünkü Fed toplantısında alınan son karar, faiz artırımının önümüzdeki yılın ikinci yarısı itibarıyla başlayacağına işaret ediyor.

Döviz sepetinde yarı yarıya dolar ve euro

Öte yandan, dolar 2014’te küresel para birimlerine karşı sert yükselişlere imza attı. Yani bir anlamda 2014 dolar yılı oldu. Bundan sonrası için dolarda küçük değer kazançları halinde sert hareketler beklenmiyor. “Israrla döviz” diyenlere verilen tavsiye ise ne tam dolar ne de tam euroya yatırım yapmak… Yüzde 50 dolar ve yüzde 50 eurodan oluşacak bir döviz sepeti daha mantıklı bir yatırım olarak öne çıkıyor.

Mantıklı olan 1.400, 2.000 hayale giriyor

Akşam'a konuşan bankacıların önemli bir bölümü, doların 2.30-2.40 bandında hareket etmesini beklese de genel kanı OVP hedeflerine paralel bir seyir. Yine de küresel konjonktür göz önüne alındığında; 2.50-2.70 seviyeleri de sürpriz olmayacak gibi. Bu arada OVP’ye göre dolar 2015’te 2.28 seviyesinde gerçekleşecek. 2016 beklentisi ise 2,37.  Faizlerde ise genel beklenti önce küçük bir gevşeme, ardından da kademeli ve ölçülü faiz artışları…

Uzun süredir dip arayışını sürdüren altında ise küçük kıpırdanmalar, önümüzdeki döneme dair yükseliş beklentisini güçlendiriyor. Bu nedenle ‘altınseverler’ için yeni yıl yeni kazançların kapısını aralayabilir. Ons bazında altının 1.400 dolara kadar bir yükseliş yaşayabileceği tahmin ediliyor. Dolayısıyla sıradışı bir gelişme olmazsa 2.000 dolarlık fiyatlar hayal olmaktan öteye geçemeyecek…

Mevduat talebi devam edecek

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen: Dolardaki değerlenme orta-uzun vadede devam edecek gibi duruyor. Dolayısıyla altın gümüş gibi değerli maden fiyatlarında aşağı yönlü, TL üzerinde de kısmen yukarı yönlü baskı devam edebilir. Bankaların mevduata olan talebi önümüzdeki dönemde de mevduat getirilerini kısmen cazip kılmaya devam edebilir.

TL, az da olsa değer kazanır

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: Yurtdışından akımlarda önemli bir bozulma olmayacağı öngörüsü ve TCMB’nin enflasyondaki gerilemeye paralel olarak likidite koşullarını gevşetebileceği değerlendirmesinden hareketle, 2015 yılı ortalamasında TL’nin döviz sepetine karşı 2014’e göre az da olsa değer kazanmasını beklemek yanlış
olmaz.

Döviz sepeti 2.50-2.60 bandında kalabilir

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici: Enflasyona paralel olarak faizlerde de sınırlı düşüşler görebiliriz. Döviz piyasasında ise para politikasındaki ayrışma nedeniyle euro/dolar paritesindeki aşağı yönlü hareketin devamını bekliyoruz. Bu çerçevede, kur beklentilerini yüzde 50 dolar + yüzde 50 euro içeren bir döviz sepeti üzerinden düşünmek daha sağlıklı. Döviz sepetinin mevcut 2,50-2,60 bandında kalmasını muhtemel görüyorum. Ancak paritedeki olası aşağı hareket nedeniyle dolar, TL karşısında 2,30-2,40 aralığında seyredebilir.

Piyasada oynaklık artabilir

FED’in 2015 yılının ortalarına doğru faiz artırımlarına başlaması bekleniyor. Buna bağlı olarak, küresel finansal piyasalardaki oynaklık artabilir. Bu kapsamda, mevduatlar cazip bir yatırım aracı olarak görünüyor. Bunun yanı sıra, bireysel emeklilik (BES) fonları da yüzde 25’lik devlet katkısı nedeniyle küçük yatırımcılar için cazibesini koruyor.

Dolar hedefe yakın seyreder

Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk: Fed’in muhtemel bir normalizasyon sürecine girmesiyle kur, faiz ve büyümede OVP’de çizilen çerçeveyle uyumlu sonuçlar alabiliriz. TCMB’den son gelen mesajlar enflasyonda düşüş için gerekli olan sıkı duruşun korunacağına işaret ederken küresel emtia fiyatlarındaki düşüş hem enflasyon hem de cari açık açısından olumlu bir destek sunuyor.

Uzun vadeli düşünene BES

Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan: Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Türkiye’de faizler hâlâ yüksek seviyelerde. Bu durum TL cinsi yatırım araçlarını cazip hale getiriyor. Devletin yüzde 25’lik katkı payı verdiği ve değişik emeklilik fonlarına uzun vadeli yatırım yapma imkanı sağladığı bireysel emeklilik sistemi kazançlı bir yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor.

 

AKŞAM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler