YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015'te enflasyon ve faiz ne olacak?
2015'te enflasyon ve faiz ne olacak?
01 Ocak 2015 06:43
Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, 2015 yılı için enflasyonun düşük ve faizin indirimli geçeceğini vurguladı.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün Türkiye ekonomisine asıl katkısı 2015’te görülecek. İlk 4 ayda sert düşmesi beklenen enflasyonla birlikte Merkez’in faiz indirimine başlaması bekleniyor.

Piyasalar, 2015’te hem yurt dışındaki hem de yurt içindeki gelişmeleri yakından izleyecek. Yurt içinde başta haziranda yapılacak seçimler olmak üzere, enflasyon, büyüme ve Merkez Bankası’nın faiz politikalarının etkisinde kalması beklenen piyasalar, yurt dışında da ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı, Rusya-Ukrayna krizi, Çin’den gelecek büyüme verileri, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının parasal genişlemeye yönelik adımları gibi başlıca gelişmelerin etkisinde kalacak.

 Borsa yukarı, dolar yatay

Türkiye ekonomisi açısından fırsat olan petrol fiyatlarındaki düşüş, birçok yönden piyasaları etkilemesi bekleniyor. Özellikle enflasyonda düşüşe bağlı Merkez Bankası’nın faiz indirimi hamlesinin yeni yılın ilk ayında gelmesi bekleniyor. Petrol fiyatlarının düşmesi, enflasyona yaklaşık 1 puan etki yapacak. 70-77 dolar seviyesindeki bir petrol, enflasyonu yüzde 6’ya çekebilir. Piyasa uzmanlarına göre yurt içinde seçim öncesi artacak aktivite, enflasyon ve faizlerdeki düşüşle birlikte borsanın yılın ilk aylarında 90 bin seviyesini test etmesi beklenirken, dolar da 2.20-2.25 bandında hareket edecek.

İlk dört ayda sert düşecek

Ekonomik aktivitede görülen sert yavaşlama ve gelecek yılın ilk 4 ayında enflasyonda beklenen düşüş, büyümeyi de desteklemek adına faiz indirimleri için TCMB’nin elini kuvvetlendiriyor. Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı da, enflasyonun 2015 sonu için yüzde 6.2’lik tahminin altında kalabileceğini, yılın ilk 4 ayında enflasyonun kuvvetli düşeceğini ve petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki düşüşün de desteğiyle yıl sonunda yüzde 5’e ulaşabileceğini açıklamıştı. Uzmanlar da 2014 yılının üçüncü çeyrek büyüme verisinin düşük gelmesi üzerine yaptıkları yorumlarda, düşük büyüme verisinin faiz indirimlerinin önceden yapılması gerektiğini gösterdiğini, hizmet ve sanayideki canlanma için finansal koşullarında daha genişlemeci olmasına ihtiyaç olduğunu belirtiler.

Halk Yatırım: İnşaat ve havacılık hisseleri öne çıkacak

Halk Yatırım, 2015 yılında Türkiye’de kamunun, büyümeye desteğinin devam edeceği ve emtia fiyatlarının düştüğü ortamda inşaat, çimento, cam ve havacılık sektörlerindeki hisse senedi performanslarının öne çıkacağını öngörüyor. Halk Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Birimi Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, 2015 yılında inşaat, çimento, cam ve havacılık sektörlerinin öne çıkacağını belirtirken, model portföylerinin de bu sektördeki hisselerden oluştuğunu söyledi. Halk Yatırım, “Görünüm 2015” raporuna göre gelecek yıl ekonominin yüzde 4 büyümesini, dolar/TL ortalama kurunun 2.30 ve yıl sonu piyasa faizinin yüzde 9.5, TÜFE’yi de yüzde 7.2 olmasını tahmin ediyor.

Altın 2015’te yara saracak   

Uzmanlar, son yıllarda değer kaybeden altın fiyatlarının 2015’te yeniden yükselişe geçeceğine işaret ediyor. Altının onsu Eylül 2011’de, 1923,70 dolarla tarihi zirvesini görmesinin ardından, 2014 içerisinde sert düşerek 1.150 dolar seviyelerine geriledi. Ancak analistler 2015 yılında altının geri döneceğine işaret ediyor. Analistlere göre Avrupa, Çin ve Japonya merkez bankalarının parasal genişleme adımlarının altında yeniden yükseliş başlatması beklenirken ve 2015’te ons fiyatının 1.400 dolara kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. 2014’te altının onsunun değerlenmemesinin en büyük etkeni, dolardaki yükseliş oldu.

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler