YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015 Yılında Elmas Sektörü Zora Girdi!
2015 Yılında Elmas Sektörü Zora Girdi!
03 Ocak 2016 00:04
Geçtiğimiz yıl olan 2015 yılında elmas sektöründe düzenlenen büyük müzayedeler ve satışlar olsa da dünya geneline bakıldığında elmas sektöründe büyük bir olumsuzluk meydana geldi.

2015 her ne civarı dünyanın en büyük elmaslarının yer aldığı , müzayedelerde rekorların kırıldığı bir yıl olsa da asalında elmas sektörü için zarar bir yıl oluyor . Talep pek istek düşük olunca satışlar düştü, devler madenlerini kapattı.

 

Dünyanın en büyük elmas üreticilerinden De Beers kârının düştüğünü ve ham elmas bulmanın her geçtiğimiz gün zorlaştığını ifade etti.

Çin'de de mücevher piyasasının büyük oyuncuları kolay değil zamanlar geçiriyor.Çin'in en büyük mücevher şirketi Chow Tai Fook seneyi yüzde 42 tam olarak kâr kaybıyla kapatacağını ifade etti .

21. Asrın en büyük elması bulundu

Elmas imalatı yalnızca ham maddeyi bulmakla bitmiyor. Elmas yer altından çıkarıldıktan ardından 'parlatıcılar'a gönderiliyor. Parlatıcılar ise aldıkları elmasları ham halden kurtarıp işlenmeye hazırlıklı hale getiriyorlar.

Parlatıcıların yüklü olarak yer aldığı yer ise Hindistan. Sheetal adlı bir Hintli parlatıcı firmasının sahibi Chirag Kakadia, "Ham maddenin maliyeti epeyce fazla yüksek ancak biz lükse olan talebin düşmesinden ötürü elimizdeki ham elması ucuza satmak zorunda kalıyoruz. 2014 seneye yönelik üretimimiz yüzde 40 düştü. Satışımızın ise yarısı yarıya azaldığını söyleyebilirim" diye sohbet etti .

7 yaşlarındaki kızına 220 milyon liralık elmas aldı

Sektör uzmanlarına yönelik 2015'in elmas için zarar bir yıl meydana gelmesinin sebebi hayat genelinde elmasa olan talebin düşmesi .

De Beers elmas sektörü için umutsuz değil. Firma fazla arzın dengeye oturmasından ardından sektörde işlerin yöntemine gireceğini bildiriyor . De Beers'ın CEO'su Philippe Meillier aralık ayı içinde yaptığı bir bildiride , "Bu bir istek talep krizi istek krizi değil. Biz yalnızca müşterilerimizin gereksinimi olanı almasını talep ediyoruz ve stok problemini artırmak benzeri bir niyetimiz yok " demişti.

De Beers bu sene iki elmas madenini kapatmak zorunda kaldı. Sektörde aracı denilen parlatıcıların 2014 senenindeki kârlarının yüzde 3'te az meydana geldiği dile getiriliyor . Perakendecilerin kârı yüzde 13 olurken madencilik yapanların kârının yüzde 23 meydana geldiği belirtiliyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler