YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2015 kalkınma yılı olacak
2015 ekonomide kalkınma yılı olacak. Hükümet, 30 milyarlık dönüşüm paketi kapsamında tarihi adımlar atacak. İlk olarak yeni bir ekonomi paketi TBMM'ye gönderilecek
2015 kalkınma yılı olacak
01 Ocak 2015 / 19:00 Güncelleme: 01 Ocak 2015 / 19:11

Yeni yılda ekonomide "kalkınma" rüzgârı esecek. İş dünyası, 2015'i kalkınma hamlesinin ilk basamağı olarak işaretlerken, hükümet de 30 milyarlık dönüşüm paketi kapsamında tarihi adımlar atacak. Hükümet, yeni yılın ilk günlerinde istihdam ve üretimi teşvik eden, gelir seviyesini artıracak ve emeklinin milli gelirden daha fazla pay almasını sağlayacak düzenlemeler içeren yeni bir ekonomi paketini TBMM'ye gönderecek. 

Bakanların 2015 ajandası: Ekonomi bakanlarının yeni yıl ajandasında büyümede yüzde 4 hedefinden mega projelerin tamamlanmasına, özelleştirmeden üretim ve yatırıma yeni teşviklere kadar birçok konu bulunuyor.

Yeni Türkiye, ekonominin her alanında radikal adımlara sahne olacak. Bu yıl kamu ve özel sektörde yaklaşık 390 milyar liralık yatırım gerçekleşecek. Bunların yaklaşık 300 milyar lirası özel sektör eliyle yapılacak. Hükümetin, 2015 ajandasında kalkınmaya destek sağlayacak adımlar şöyle: 

Kalkınmaya finans desteği: Üretim ve ihracatın artırılması için uygun finansman olanakları yaratılacak. Özel sektör teşvik edilerek, önünü açacak politikalar sürdürülecek. 

Küçük işletmelere kolaylık: Esnaf, sanatkâr ve küçük işletmelere yönelik kredi ve finansman şartları iyileştirilecek. Vergi, istihdam ve diğer yükümlülükler azaltılacak. 

Garanti fonu: KOBİ'lerin borsaya açılması desteklenecek. Kredi Garanti Fonu'nun kefalet sağladığı küçük işletme sayısı artırılacak. 

Hizmet sektörü önemli: Hizmet alanında rekabetçi sektörler belirlenecek. Bunları destekleyecek önlemler alınacak. Yutdışı müteahhitlik hizmetleri tutarı 50 milyar dolara çıkarılacak. 

Yerli üretim kazanacak: İmalat sanayisinde yerli girdi kullanımına dayalı ve yüksek katma değerli bir üretim yapısına geçilecek. 

Girişimcilik geliştirilecek: Girişimcilik geliştirilerek, küçük işletmeler desteklenecek. Bilgi ve iletişim teknolojileri daha etkin kullanılacak. 

200 sektör canlanacak: Zenginlik, gelişmişliğin göstergesi olan yüksek standartlarda şehirleşme vizyonu korunacak. Yaklaşık 200 sektörde ekonomik canlanma yaratacak kentsel dönüşümle göç, gecekondulaşma, çarpık yapılaşma gibi nedenlerle sıkıntı yaşayan kentler yaşanabilir hale dönüştürülecek.

20:18
 // Ahmet
Okyanus ve tüsiad medyasının binde biri değildi yazdıklarım ,içinde hakaret yok sadece ironi ve hakikatlar var. Son yorumum sizde kalmış olsun,başarılarınızın devamını dilerim....
01 Ocak 2015 20:18
19:42
 // Ahmet
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
01 Ocak 2015 19:42
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler