YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2014'te petrol fiyatları ne olacak?
Starpet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Okalin’e göre savaş çıkmazsa, bu yıl petrol fiyatlarında ciddi artış olmayacak.
2014'te petrol fiyatları ne olacak?
05 Ocak 2014 / 08:54 Güncelleme: 05 Ocak 2014 / 12:06

Okalin “Çünkü ABD iç kaynaklara yöneliyor. İran ve Irak petrolü, Brezilya’da bulunan petrol ve kaya gazı pazara sunuldukça fiyat dengelenecek” dedi.

Uluslararası piyasalarda petrolün varil fiyatı 110 dolar seviyesinde tutunurken, gözler 2014 yılındaki artış veya indirimlere çevrildi. Türkiye’de milyonlarca araç sahibi petrol fiyatlarının bu yılki seyrini merak ediyor. Starpet Yönetim Kurulu Başkanı Mahfuz Okalin, petrol fiyatlarının 2014 yılında artmasının beklenmediğini kaydetti.

Yakıt pazarı 80 milyarı aştı

Okalin “ABD daha fazla iç kaynaklara yöneliyor, dolayısıyla petrol ithalatı azalıyor. Fakat Çin’in ithalatı artıyor. İran ve Irak petrolü, Brezilya’nın doğu kıyı şeridinde deniz dibinde bulunan petrol ve kaya gazı pazara sunuldukça, fiyat artan talebi dengeliyor. Dolayısıyla petrol fiyatında ve benzinde ciddi fiyat artışları olmasını beklemiyoruz, tabii ülkelerarası sürtüşme ve savaşlar olmadığı sürece” değerlendirmesinde bulundu.  Okalin, akaryakıt sektörünün  büyüklüğünün 80 milyar liranın üzerine çıktığını belirterek yıllık büyüme hızının yüzde 4 civarında olduğunu kaydetti. Starpet olarak piyasadan yüzde 1 pay   aldıklarını belirten Okalin, 2014 yılı hedeflerinin yüzde 1.5’luk pazar payına ulaşmak olduğunu söyledi. Türkiye’de mevcut istasyon sayısının fazla olduğunu dile getiren Okalin “Gelişmiş ülkelerle kıyasladığımız zaman  bir istasyon enflasyonu var diyebiliriz. Mesela, Almanya’da 6 bin istasyon varken bizim ülkemizde 13 bin istasyon var. Sektörde çok fazla oyuncunun varlığı, şirketler adına aşırı rekabet ve karsızlıkla sonuçlanabiliyor. Bu aşamadan sonra yeni oyuncuların bayilik sistemi ile pazarda yer edinmesi son derece zor görünüyor” dedi.

Benzin araç, LPG cep dostu

Benzin fiyatlarının 5 lirayı bulmasının ardından LPG’li (otogaz) araç sayısı artıyor. Trafiğe kayıtlı 9 milyonun üzerindeki aracın yüzde 41.5’i LPG’li, yüzde 31.9’u ise benzinli araçlardan oluşuyor. Otogazla çalışan araçlar benzine göre yüzde 35-45 arasında daha az yakıt masrafı olmasına rağmen tüketici bakım masrafları sebebiyle benzinli araç kullanmaya devam ediyor. Benzinli araç satışı devam ettikçe benzin satışlarında düşme olmayacağını belirten Starpet Yönetim Kurulu Başkanı Mahfuz Okalin, LPG’nin piyasaya ilk girdiği anlardaki sert benzin tüketim düşüşlerinin yaşanmadığını söyledi.

Motorinde araçların daha kısa vadede servise gittiği ve ücretlerin pahalı olduğunu ifade eden Okalin “Benzinde servis süresi kilometre olarak daha uzun ve motorine göre daha ucuz. LPG için de bakım masrafları motorine göre daha ucuz. Motorin yakıt olarak benzine göre ucuz olması açısından uygun ancak aracın bakım masrafları açısından pahalı. Benzin pahalı olmasına rağmen yine de araç dostu” diye konuştu.

Bakım yaptırın, faturanız düşsün

Starpet Yönetim Kurulu Başkanı Okalin “Yakıt tüketimini düşürmek için araç sahibine hangi tavsiyelerde bulunursunuz?” sorusuna ise şu yanıtı veriyor: “Aracın rutin bakımlarını yaptırmak, araca uygun yakıt, uygun yağ, mevsim koşullarına göre lastik kullanımı ve hava filtresinin temiz olması tüketim oranını azaltıyor. Ayrıca aracı çalıştırdıktan sonra, ısınana kadar yüksek devirde kullanmamak gerekiyor. Depo sorunları, filtreleme, yağ değişimi, araç bakımı ve temizliği püf noktaları.”

 

STAR

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler