YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2010'da 350 alışveriş merkezi
2010'da 350 alışveriş merkezi
2010'da 350 alışveriş merkezi
08 Mayıs 2008 / 11:16 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye alışveriş merkezi sayısı sıralamasında Rusya ve İspanya'dan sonra Avrupa'da üçüncü sırada yer alıyor.


İngiliz haber ajansı Reuters'da yer alan haberde, Türkiye'deki alışveriş merkezlerinin daha çok genç nüfus tarafından tercih edildiği belirtildi.
Haberde, Türkiye'deki alışveriş merkezlerinin sayısının artığına ve gençlerin alışveriş için pazarları değil, büyük komplekleri tercih ettiğine dikkat çekildi. Büyük alışveriş merkezlerinin, Türkiye'deki perakendecilik sektörünü geliştirdiği ve rekabet ortamının arttığı kaydedildi.


Türkiye'nin gelişen organize perakande sektörü Avrupa'da üçünçülüğe hak kazandı. Alışveriş merkezi sayısı sıralamasında Rusya ve İspanya'nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye Alışveriş Merkezleri Birliği'nin verileri göre Türkiye'de alışveriş merkezlerinin sayısı son 5 yılda iki katına çıktı. Sosyal statüsü yüksek olan genç nüfus, alışveriş ve eğlenceyi birarada yapmak isteyince büyük merkezlerde bulunan mağazalar gençlerle dolup taşıyor


2010'DA 350 ALIŞVERİŞ MERKEZİ
Alışveriş merkeziyle ilk olarak 1988'de tanışan Türkiye'de şu anda 189 alışveriş merkezi bulunuyor. Bu sayının yüzde 40'ını İstanbul'daki AVM'ler oluşturuyor. Toplam rakama bir kaç yıl içinde 72 merkez daha katılacak. Proje aşamasında olan alışveriş merkezlerinin sayısı ise 87.


2010 yılına kadar Türkiye'deki alışveriş merkezi sayısının 350'yi bulması bekleniyor.


Haberde Türk insanının çoğunluğunun halen bakkaldan alışveriş yaptığını ancak son yıllarda eğilimin büyük marketlere kaydığı ifade edilirken, yemek, eğlence ve alışverişi tek bir yerde yapmak isteyenlerin büyük kompleksleri tercih ettiği belirtildi.


İstanbul Şişli'deki Cevahir Alışveriş Merkezi'nin Pazarlma Müdürü Yusuf Esenkal," Türklerin 700 yıllık alışveriş kültürü var. Alışveriş merkezkerinin sayısının artması perakende sektörünün gelişmesine yol açıyor. Öte yandan bu sektördeki rekabet ortamı da atmış oluyor. Tüketici için de birden fazla seçenek oluşuyor" dedi.


Haberde ayrıca son yıllarda Türkiye'ye gelen yabancı sermayeye de dikkat çekildi.


GAZETEPORT

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler