YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2008'de sorunlu kredi kartı sayısı katlanarak 880 bine çıktı
2008'de sorunlu kredi kartı sayısı katlanarak 880 bine çıktı
2008'de sorunlu kredi kartı sayısı katlanarak 880 bine çıktı
16 Ocak 2009 / 07:33 Güncelleme: 16 Ocak 2009 / 00:00

2008'de sorunlu kredi kartı sayısı katlanarak 880 bine çıktı. Borçlu sayısındaki yüzde 100'lük artış gelecek için korkuttu.


Krizin baş gösterdiği 2008 yılında hem kredi kartı kullanımı hem de sorunlu kredi kartı müşterisi arttı. Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) açıkladığı rakamlara göre; 2007'de 450 bin olan sorunlu kart kullanıcı sayısı geçen yıl 880 bin kişiye ulaştı.


Borcunu hiç ödemeyen ve icralık olanların sayısındaki yüzde 100'lük artış, önümüzdeki dönemde yeni bir 'kart krizi çıkacak' korkusuna yol açtı. Kart sayısındaki artışla birlikte kullanım rakamları da yükseliyor. Özellikle taksitli alışverişlerin artması, ödeme zamanları gelince borçlu sayısının kabarması endişesine yol açıyor.


'Avrupa'dan iyi durumdayız'


Rakamlardaki artışı değerlendiren BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, sorun çıkmayacağı yönündeki görüşünü tekrarladı. Özinal, "Sorunlu kart sayısının toplamın içindeki payı yüzde 4.3. Bu oran Avrupa'da yüzde 8, ABD'de ise yüzde 9.5. Bir tehlike görmüyorum. Türk insanı borcuna sadıktır" diye konuştu.


Tüketici faize tepkili


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, "Kredi kartı krizinin yaratıcısı, tüketicinin hesapsız müsrifliği değil, bankaların doymak bilmez kâr hırsı" dedi. Çetin, krizin sebebinin, dünyanın en yüksek kredi kartı faizinin tüketicilere ödetilmesi ve Yargıtay kararlarına rağmen kart aidatının alınması olduğunu öne sürdü. Çetin, Merkez Bankası'nın yazılı görüşüne rağmen, banka hesap işletim ücreti uygulamasının da kartı krizinde önemli rol oynadığını belirtti.


İki katına çıktı


Geçtiğimiz yıl kredi kartıborcunu ödemeyenlerinsayısı bir önceki yıla göreiki katına çıktı. Bu rakamlarhem idari hem adli takibeuğrayanları kapsıyor.


Nakdi unuttuk


Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin miktarları da geçen yıl yüzde 31 arttı. Özellikle, taksitli alışverişlere yönelen tüketici nakit kullanmayı adeta unuttu.


Bankalar dağıtıyor


Türkiye'de kredi kartı sayısı da giderek katlanıyor. Tüm uyarılara rağmen bankalar kredi kartı dağıtmaya devam ediyor. Kart sayısı geçen yıl yüzde 19 arttı.


'Kullanım bilinci arttı'


Sertaç Özinal, son dönemde kart kullanım bilincinin artığını belirterek, şunları söyledi: "Bu bilincin artmasında uyguladığımız kampanyalar etkili oldu. Kampanyada, kredi kartı kullanımının ekonominin kayıt altına alınmasında ve istihdama katkısındaki rolünü kamuoyuna anlattık. Kampanya başarılı oldu. 2009'da canlanmayla birlikte, kart cirosunun yüzde 21 artıp 221 milyar TL'ye ulaşacağını bekliyoruz." TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler