YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
200 bin kişiye istihdam imkanı
200 bin kişiye istihdam imkanı
11 Ağustos 2009 10:32
3 ila 5 milyar dolar ihracat hedefi

“Tamir amaçlı ithalat kolaylaştırılırsa, Türkiye, Avrupa'nın halı hastanesi olabilir”


İstanbul Halı İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı İbrahim Yılmaz, makine ve el halı sektöründeki gelişmelerle ilgili güncel açıklamalar yaptı. Bu kapsamda, özellikle son yıllarda gerileyen el halısı sektörünü harekete geçirmek için öneriler yapan Yılmaz, Türkiye'de halı sektöründe 70-80 bin civarında çalışan olduğunu, tamir amaçlı ithalatın kolaylaştırılması ve halı hastanesi kurulması istediklerini belirtti. Yılmaz, şöyle devam etti:


3-5 MİLYAR $ İHRACAT


“Türkiye, ABD ve Avrupa ülkelerinin halı hastanesi olabilir. Bu ülkelerin eski halılarını tamir ederek çok daha katma değerli satışlar yapabiliriz. Bu sayede Orta Anadolu'da 200 bin kişiye istihdam sağlarız. Ancak, eski halı ithalatında tıkanıklık var. İstanbul'a gelen halı ihtisas gümrüğü olduğu için Isparta'ya gidiyor ama orada ekspertiz yok. Halı günlerce bekliyor, sonra tekrar İstanbul'a gönderiliyor. Gümrük İstanbul'a getirilmeli. Halı hastanesi kurulursa ihracatımız da 3 ila 5 milyar dolaylarına çıkar. ABD'den hâlâ eski halıya çok yüksek talep var.”


TURİSTLERE SATIŞ


El halısıyla ilgili yaşanan bir başka sorunun da turistlere satılan halıların kayıt altına alınmasında yaşandığını belirten Yılmaz, bunun temel nedenin de ekspertiz raporu uygulaması olduğunu söyledi.


Yılmaz, “Eğer bu uygulama kaldırılırsa onlar da biran önce kayıt altına girecek. Bürokratik engeller kaldırılırsa ihracatımız çok daha üst seviyelere taşınır” dedi. Yılmaz, bugün kayıtlı ihracatın 140 milyon dolar düzeyinde olduğunu, oysa turist bavuluyla giden halının değerinin 1 milyar dolar düzeyinde tahmin edildiğini söyledi.


KUZEY IRAK'A HALI DÖŞEDİK


İHİB Başkanı Yılmaz, yılın ilk 7 ayıyla ilgili ihracat sayıları hakkında da bilgi verdi. Burada en dikkat çekici nokta Irak'a yapılan ihracattaki artış. Yılın ilk 7 ayında Türkiye'nin toplam makine halısı ihracatı yüzde 10,2 düşüşle 498 milyon dolar düzeyinde olurken, Irak'a ihracat yüzde 85,2 artışla 41.2 milyon dolara çıktı.


HALI KÜLTÜRÜ YÜKSEK


Toplam ihracat da, yüzde 82,5 artışla 41.6 milyon dolar. Irak'a ihracattaki artışta en büyük payı Kuzey Irak'ta Erbil'in aldığını belirten İbrahim Yılmaz, “Irak'ta bir halı kültürü var. Gelir düzeyinde artıyor. Bu ihracatı olumlu etkiliyor. Iraklılar duvardan duvara parça halıyı seviyor” dedi.


Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler