YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
200 bin dul kadına maaş
Eşi vefat eden muhtaç kadınlara ödenenmaaş uygulamasında başvurular 300 bine dayandı.
200 bin dul kadına maaş
10 Ağustos 2012 / 08:23 Güncelleme: 10 Ağustos 2012 / 08:24

Haziranda 146 bin kadına 250 lira ödenirken, bu rakam ağustosta 200 bine çıktı. Maaşlar bayramdan önce yatırılacak. Hükümetin, eşi vefat etmiş ihtiyaç sahibi kadınlar için başlattığı, ‘iki ayda bir 500 lira maaş’ uygulamasına rekor başvuru geldi. Mart ayındanbu yana 300 bine yakındul kadın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından maaş talebinde bulundu.

Haziran ayında 146 bin kadına 250 bin lira maaş ödenirken, bu ay sayı 200 bine yükseldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, projenin amacına ulaştığına işaret ederek, “Eşini kaybeden kadınlarımıza maaş uygulamasında ulaşılamayanmuhtaç kalmasın istiyoruz. Bu yüzden her başvuruyu titizlikle inceliyoruz. İhtiyaç sahibi ve şartları uyankadınlara ilk ay 250 lira daha sonra 3 ayda bir 500 lira yatırıyoruz” bilgisini verdi.

55 bin kişiye ret

Maaş uygulamasında ikinci ödeme bu ay içinde yapılacak. Verilen bilgiye göre ödemer bayramöncesinde gerçekleşecek. Bu arada, bugüne kadar yapılan incelemeler sırasında sevgilisi bulunan, anne babasının yanında yaşayanve gerekli şartları taşımayan55 binden fazla kadınınmaaş isteği geri çevrildi. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bumaaşamüracaatta süre sınırlaması bulunmuyor.Evlenen, maaşlı bir iş bulan kadınlarınmaaşları ise iptal edilecek.

Evlere ziyaret yapılıyor

Başvurular, bir dilekçe ile il ve ilçelerdeki sosyal yardımlaşma dayanışma vakıflarına yapılabiliyor. Burada alınan talebin ardından kadınların evlerine ziyaretler gerçekleştiriliyor. Komşularından istihbarat toplanıyor. Ardından ilgili fonda biriken 200 milyon liralık kaynaktanmaaşlar bağlanıyor. Maaşlar Ziraat Bankası ve PTT’den alınabiliyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler