YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
20 ATM ateşe verildi: 3 milyon lira kayıp
20 ATM ateşe verildi: 3 milyon lira kayıp
12 Ekim 2014 18:11
Batman'da 8 Ekim tarihinde Kobani protestolarıyla başlayan ve 3 gün süren gösteriler sırasında, çeşitli bankalara ait 20 ATM ateşe verildi.

Batman Valisi Azmi Çelik, olaylarda 7'si çocuk 22 kişinin tutuklandığını belirterek, işyeri hasar gören vatandaşların zararının karşılanacağını söyledi.

Batman'da 3 gün süren olaylarda Turgut Özal Bulvarı'ndaki banka şubelerinin ATM cihazları yangın sonrası demir iskelete dönüştü. Akbank'a ait bir ATM'de 350 bin lira yanarken, Finans Katılım'a ait çek senet kasası kaybolduğu belirtildi. Bütün bankaların ATM ve bankalardaki toplam 3 milyon lira paranın ya yandığı yada kaybolduğu ortaya çıktı.

Turgut Özal Bulvarı Dörtyol Kavşağı'ndaki Türkiye Finans Bankası Şubesi, kayıp kasanın peşine düştü. Ateşe verilen bankada göstericiler yola savurduğu kasanın boş olduğunu görünce, şubedeki ikinci kasayı çalıp kayıplara karıştı. Çek ve senetlerin içinde olduğu kasayı özel bir otoyla götüren bir grup göstericinin, binadaki büyük kasayı açabilmek için kezzap suyu kullandıkları ortaya çıktı. Banka binasındaki hasar konusunda şube yetkilileri bilgi vermekten kaçınırken, banka şubesinin ön bölümü ise demir saçlarla kapatıldı. Çalınan para kasasının bulunması için Emniyet Müdürlüğü, Hırsızlık Masası ekipleri geniş çaplı araştırma başlattı.

Kesin hasar araştırılıyor

En fazla hasarın yaşandığı banka şubelerinde, hasar tespit çalışmaları için Ankara'dan bazı banka yetkilileri kente geldi. Atıl durumdaki ATM'lerdeki otomatik para kasalarındaki paranın tespiti konusunda heyet, incelemelere başladı. Yüklü miktarda paraların ATM cihazlarının ateşe verildiği sırada kül olduğu iddia edildi.

Sigorta şirketleri çekiliyor

Batman kent merkezinde çıkan olaylar nedeniyle sigorta şirketleri, poliçe işlemlerini durdurma kararı aldı. Batman kent merkezinde 30'a yakın yetkili sigorta acentesinde işlemler büyük oranda durdu. Bölgeden çekilmeye hazırlanan sigorta şirketleri, 'toplumsal olaylarda' riskli bölgelerdeki illerde bir süre işlem yapmamayı kararlaştırdığı iddia edildi. Sigortalı işyeri oranının yüzde 10, araç sayısının da yüzde 40 civarında olduğu Batman'da, zarar gören çok sayıda özel otomobilin kaskosu olmadığından araç sahiplerinin hasarı karşılanmadı.

Tren seferleri iptal

Olaylar nedeniyle Devlet Demir Yolları (DDY) Garı'ndan her gün Diyarbakır ile haftada beş gün, Ankara'ya sefer yapan Güney Ekspres seferleri de durduruldu. DDY Batman Gar Müdürü Hidayet Göktaş, güvenlik gerekçesiyle tren seferlerinin bir hafta süreyle iptal edildiğini söyledi.

Batman Garı'ndan günde ortalama 200 kişinin yolculuk yaptığını belirten Göktaş, Garımızdan her gün bölgesel iki, başkente bir Güney Ekspresimiz vardı. Yolculuk yapanların çoğu da dar gelirliydi. Tren güvenliği sağlanamayacağı gerekçesiyle genel müdürlük tarafından seferlerin iptal edilmesi kararlaştırıldı. İkinci bir emre kadar seferlerin yapılamayacağını yolculara duyuruyoruz dedi.

Esnafın hasarı karşılanacak

Vali Azmi Çelik, olaylarda hasar gören esnafın zararının karşılanacağını açıkladı. Geçen hafta kent merkezinde yaşanan olaylarda hasarı tespit edilen bazı iş yerlerinin dışında, henüz tespit edilemeyen iş yerlerinde tespit çalışmalarının hızlandırılacağını belirten Vali Çelik, Mobese görüntülerinde her şey açık ve seçik ortada.

Birileri kılıf aramasın. Yağma ve talana yönelik görüntüler kameralara yansımış durumda. Zarar gören esnafın mağduriyeti giderilecek. Bu konuda İçişleri Bakanlığımız'ın da açıklaması var. Hafta sonundan itibaren hasar tespit çalışmalarına hız verildi diye konuştu.

7'si çocuk 22 kişi tutuklandı

Kentte olaylara karışan 7'si çocuk, toplam 22 kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı bilgisini veren Vali Çelik, Mahkemeye çıkarılanlardan 22 kişi tutuklandı. Aralarında Suriyeli sığınmacıların olup olmadığını kesin bilmiyorum ama mobese kameralara yansıyan görüntüler tek tek inceleniyor, kayıt altına alınıyor.

Olaylara karışanların haklarında gerekli işlemler yapılıyor. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması tek arzumuzdur. Esnaflarımız müsterih olsunlar, zararları neyse karşılanacak. Hasar tespit belirleme çalışmalarının bu hafta sonuna kadar bitirilecek şeklinde konuştu. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler