YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
19 milyar dolarlık dava TMSF'nin
Teslim'in Vodafon'a satış işlemlerinde zarara uğradığı iddiasıyla ilgili Türkiye aleyhine açtığı 19 milyar dolarlık davayı TMSF kazandı.
19 milyar dolarlık dava TMSF'nin
11 Ağustos 2010 / 08:31 Güncelleme: 11 Ağustos 2010 / 08:50

2007 yılında, Ürdün asıllı Hollanda vatandaşı Saba Fakes tarafından Telsim'in hissedarı olduğu ve Telsim varlıklarının TMSF tarafından Vodafone'a satışı nedeniyle zarara uğradığı iddiasıyla Türkiye aleyhine 19 milyar dolar tazminat istemiyle başlatılan tahkim yargılaması, Hakem Heyeti'nin 14 Temmuz 2010 tarihli kararıyla TMSF ve Türkiye lehine sonuçlandı.Fakes tarafından, Telsim hisselerinin yaklaşık yüzde 67'sini satın alarak Türkiye'de yatırım yaptığı ve Telsim'in TMSF'ye devri ve sonrasında Vodafone'a satışı neticesinde Hollanda ile Türkiye arasında imzalanmış olan anlaşmayı ihlal edildiği iddia edilmişti.

GERÇEK YATIRIM ORTADA YOK

TMSF esasen Fakes'in Telsim hisselerini satın almadığını, hisse satışına ilişkin belgelerin tamamen Uzanların bilgi ve talimatı altında geçmiş tarihli düzenlenmiş kağıtlardan ibaret olduğunu ortada gerçek anlamda yatırım ve yatırımcının bulunmadığını, Fakes'in arkasında aslen Uzanların olduğu savunmalarını ileri sürmüştü. Heyet, gerçek bir uluslararası yatırım bulunmadığını, Davacı Saba Fakes'in de gerçek bir yatırımcı olmadığını ve ICSID'in söz konusu davada yetkisinin bulunmadığını belirterek davanın reddine karar verdi. (Yeni Şafak)

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler