YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17 Aralık'ın dolara faturası ağır oldu!
17 Aralık'ın dolara faturası ağır oldu!
14 Şubat 2014 23:30
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Meclis'te 17 Aralık operasyonunun faturasını çıkardı.

Başkan Başçı "Operasyon olmasaydı dolar 1.92 olurdu" mesajını verdi. 17 Aralık'ta yaşananların hesapları altüst ettiğini vurgulayan Merkez Bankası Başkanı, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda şu mesajları verdi:

İtirazımız zedeleniyor: Bakanların eleştirileri yurtiçinde bağımsızlığımızı zedeleyen bir algı yaratmıyor. Ancak, yurtdışında Merkez Bankası'nın güvenirliliğini olumsuz etkiliyor. Bundan rahatsızız.

1.92 tahmini: Dolarda 1.92 tahmini yaptığımız günkü koşullar hesaplarımızı doğruluyordu. Bundan pişmanlık duymadım. Ancak 17 Aralık operasyonu hesaplarımıza alt üst etti. İpin ucu kaçtı, ekonomi olumsuz etkilendi. Önümüzü göremiyoruz. Olumsuz algı vatandaşın kafasına yerleşti.

Net hata noksanında 3.8 milyar: Net hata noksanı kaleminde 3.8 milyar lira bulunuyor. Bunun bir kısmı varlık barışı bir kısmı da yurtdışındaki hesaplardan geliyor.

Büyüme tahminde bulunamıyorum: Herhangi bir öngörüde bulunamıyorum ancak mayısta bir tahmin yapabilirim. Faiz artışı, sabit faizle kredi alanların maliyetlerini etkilemedi.

Cari açık iyileşecek: Cari işlemler açığında 2014'te kayda değer bir iyileşme gözlenecek. Merkez Bankası enflasyonu 2015'te yüzde 5'e indirmek için elindeki bütün araçları etkin bir şekilde kullanacak.

 

sabah

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler