YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
17 ABD devi Türkiye'ye geliyor!
Farklı sektörlerden yabancı yatırımcıları, gösterdiği ekonomik performansı ile cezbeden Türkiye’ye, 17 ABD’li dev şirket yatırım için geliyor.
17 ABD devi Türkiye'ye geliyor!
05 Mayıs 2014 / 08:24 Güncelleme: 05 Mayıs 2014 / 08:36

Star'da yer alan habere göre; Türkiye büyüme ve ekonomik dinamizmi ile ABD’li yatırımcıların ilgi odağı haline geldi. Medikal teknoloji ve sağlık sektöründe faaliyet gösteren dünyanın önde gelen 17 ABD firması ticaret için Türkiye’ye geliyor.

400’e yakın iş görüşmesi gerçekleştirecek firmaların 16’sı daha önce Türkiye’de iş yapmamış şirketlerden olması dikkat çekici. Türkiye’nin önemli fırsatlar taşıdığını aktaran ABD Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Michael A.Lally  “Türkiye yeni yatırım yapmak için güzel bir ortam. ABD’nin belirlediği yedi öncelikli ülkeden biri” dedi.
 
Başka pazarlara giriş için önemli
 
35 firmanın gelmek için başvuruda bulunduğunu aktaran Lally, şirketlerin yeni ortaklar bulmak için geldiğini aktardı. Lally “Sadece Türkiye olarak görmemek lazım. Heyetin bulacağı ortaklıklarla Türkiye dışındaki Doğu Avrupa, Orta Asya ve Kafkaslara ulaşılabilir. Türkiye, diğer pazarlar için de mükemmel bir pazar ” diye konuştu. Yeni ticaret ortaklıklara ile iki ülke arasındaki ticaret hedefinin 30 milyar dolara çıkarılması öngörülüyor.
 
Teknoloji şirketleri yolda
 
ABD’li firmaların Türkiye ile olan ticari ilişkilerin yavaşladığının farkında olduğunu aktaran Lally “Türkiye’de iş yapmak için güçlü bir yatırım ortamı var. Offset’in çok iyi yöntem olduğuna inanmıyoruz. Bizce yatırım için teşvik verilmeli. İlgide azalma yok. 20 firmayla da önümüzdeki yıllarda gelmeye devam edeceğiz. Bilişim sektörü ve bilgi teknolojileri bunlardan biri. Nükleere şirketlerin ilgi de devam ediyor. Burada sağlam yasal sözleşme açısında sağlam zemine oturmalı. Bu şekilde ABD’li şirketler daha çok ilgi duyacaktır” diye konuştu.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler