YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 yaş üstü araca ek vergi şoku
Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'nde son aşamaya gelindi. Birtakım önlemler içeren belgede emisyon oranı az olan araçlarda MTV'de indirim yapılırken 15 yaş üstü araçalara ise ek vergi geliyor.
15 yaş üstü araca ek vergi şoku
16 Şubat 2011 / 09:19 Güncelleme: 16 Şubat 2011 / 11:13

Enerji Verimliliği Strateji Belgesi'nde son aşamaya gelindi. Isı yalıtımı olan binalara teşvik, olmayanlara ek vergi getirilecek.

2023 yılına kadar enerjide 300 milyar dolarlık yatırıma hazırlanan Türkiye'de enerjinin geleceği verimlilikten geçecek. Enerji Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Planlama Müsteşarlığı ve Büyükşehir Belediyeleri gibi bir çok kurum ortaklığı ile hazırlıkları tamamlanan Strateji Belgesi'nde toplumsal hayatı değiştirecek radikal değişikliklere yer veriliyor, enerji alanında olağanüstü önlemler içeriyor.

YALITIMI OLMAYAN BİNAYA VERGİ: Türkiye'de yalıtımsız yapılan binalarla, "yaktığımız yakıt ile dışarıyı ısıtıyoruz" sözü de tarih olacak. Çünkü 2015 yılı itibariyle uygun ısı yalıtımı bulunmayan binalarda, binanın yeri ve iklimine göre "emisyon vergisi" uygulanacak.

YALITIMA VERGİ VE KREDİ TEŞVİKİ : Kullanımda olan ve strateji belgesi hayata geçmeden ruhsat alan binalara, ısı yalıtımı malzemelerinde KDV desteği verilecek. Bu binalardan bankacılık muamele vergisi alınmayacak.

KAMU EMEKTARLARI GARAJA: Trafiğe tescili 10 yılı doldurmuş kamu araçları kademeli olarak trafikten çekilecek.

500 BİN TL DESTEK: Verimlilik arttırıcı projelere 500 bin liraya kadar destek verilecek. Proje büyüklüğü 2.5 milyon lirayı aşarsa kurumlar vergisi alınmayacak.

VERİMSİZ MALI KAMU ALAMAYACAK: Kamu ihale kanunu kapsamında kamunun tüm alımlarında asgari enerji verimlilik kriteri getirilecek.

Enerji kotası

Otel, hastane, mesken, okul, AVM'lere iklim, büyüklük gibi özelliklerine göre yıllık ısıtma, soğutma, aydınlatma tüketim kotası belirlenecek. Belirlenen değerler üzerinde atmosfere karbon salınımı yapacak binaya izin verilmeyecek.

Beyaz eşya denetlenecek

Enerjiyi verimsiz kullanan araçlar da raflardan inecek. Buna göre AB direktifleri de esas alınarak verimsiz enerji kullanan buzdolabı, televizyon, lamba gibi ürünler denetlenerek satışına kısıt getirilebilecek veya tamamen yasaklanabilecek.

15 yıllık araca yüksek vergi

Araçların vergilendirme sistemi sil baştan yenilenecek. Yakıt tasarrufu az araçlara teşvik verilecek. Emisyon oranı az olan araçlara Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) indirimi yapılacak. Ancak 15 yaş üzeri araçlarda kademeli olarak MTV artırılacak.

Verimlilik çok önemli

Enerji Bakanlığı yetkilileri Türkiye'de 2010'da 209 milyar kilovat saat elektrik tüketildiğini hatırlatarak, "2023'te tüketim rakamının 600 milyar kilovata çıkmasını hedefliyoruz. Bu nedenle enerji verimliliği de çok önemli" diye konuştu.

Sabah

Yorum Yok
 // Bünyamin KILIÇ
Türkiyedeki Yaşam Zorluğu işte 1990 Tofaş'm var Zar Zor aldım ufak tefek biniyorum birde bu ek zam gider veririz devlete binsinler Eğitim Şart......
12 Nisan 2012 17:25
mükemmel yönetim
 // mehmet uras
15 yıllık araç sahibi zaten hayata tutunmaya çalışan insanlar. bunlardan vergi alınırmı arkadaş ???? uygulama güzel ama gelişmiş ülkelere göre bu şapka bize büyük gelir. seçimde fakirin oy kullanacağı zaman bu kanun aklına gelir:!!!!!!...
12 Mayıs 2011 15:27
sil baştan
 // qanca
bizim tek suçumuz hırsız olmamak mı yani biz çalmadan çırpmadan 40 senede 1 araba sahibi oldum onun yaşıda 21 ben şimdi onu bir
eşşekle degişecegim hiç olmassa vergisi yok....
21 Şubat 2011 23:37
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler