YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 Şubat sabahı 600 bin şirket kepenk indirebilir
Küçük esnafın çoğu yeni karardan habersiz fakat iş ciddi. 14 Şubat'a kadar sermayesini 10 bin liraya çıkarmayan şirketler feshedilmiş sayılacak.
15 Şubat sabahı 600 bin şirket kepenk indirebilir
01 Şubat 2014 / 08:37 Güncelleme: 01 Şubat 2014 / 12:59

Limited şirketlerin sermaye artırması için son tarih 14 Şubat. Yeni Ticaret Kanunu’na göre küçük büyük tüm şirketler sermayelerini taban rakamlara yükseltecek. Bu rakam anonim şirketler için 50 bin lira, limited şirketler için ise 10 bin lira olarak belirlendi.

Bakkaldan, kasaba ve sucuya kadar bu kapsamdaki esnafın 14 Şubat'a kadar sermayeyi 10 bin liraya çıkarması gerekiyor.

Gazetelere ilan verdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) konuyla ilgili bilgilendirme için gazetelere verdiği ilanda durumu şöyle özetledi:

6103 sayılı Kanun'un 20. maddesinin birinci fıkrasında “Anonim ve limited şirketler, Türk Ticaret Kanun'unun yayımı tarihinden itibaren 3 yılda sermayelerini, anılan kanunda öngörülen tutarlara yükseltirler; aksi halde mezkür sürenin sonunda infisah etmiş sayılırlar” hükmü var.

Çoğunluk kararı yeter

Anonim şirketlerin sermayelerini 50 bin TL'ye limited şirketlerin sermayelerini 10 bin TL'ye yükseltmeleri gerekmektedir. Sermaye artırımı için yapılacak genel kurullarda toplantı nisabı aranmaz, kararlar oy çoğunluğuyla alınır.”

Kapanan şirket ne yapacak?

Konuyla ilgili Akşam'a konuşan ticaret hukukçuları sırf bir anonim veya limited ortaklığın sermayesini asgari düzeye yükseltmemiş olmasının, o şirketin 'sona ermesine' yol açacağını belirtti.

Uzmanlar “559 sayili KHK uyarınca asgari sermaye düzeyini sağlayamayan şirketleri ayrı; yeni TTK'nin yürürlüğe girmesinden iki yıl içinde infisah eden şirketleri ayrı tutmaktadır. ikinci kategoridekiler infisah sebebini ortadan kaldıran işlemleri yaptıklarını belirten belgeleri ticaret siciline sundukları takdirde, faaliyete devam ederler" dediler.

Tekrar açılabilir mi?

Ticaret hukuku uzmanları şu yorumu yapıyorlar:

"Ticaret hayatındaki bu düzenleme, infisahin hukuki yapısına aykırı olmakla birlikte kanun koyucu, sermaye duzeyini 14 Şubat'ta sağlayamayan şirketlere, bu yolla faaliyetlerini canlandırma imkânını tanımaktadır. Ancak bu imkândan hangi aşamaya kadar yararlanılabileceği kanunda açıklığa kavuşturulmamıştır.”

Bilgilendirme devam ediyor

Yeni düzenlemenin yürürlüğe gireceği 14 Şubat 2014 tarihi, Türkiye’de bulunan 1 milyon 200 bin şirketin en az

600 binini ilgilendiriyor. TOBB, şimdiye kadar 81 ilke 365 oda ve borsayı konuyla ilgili e-posta göndererek bilgilendirmiş durumda. 14 Şubat’a kadar da 10 bin meclis üyesi SMS yoluyla bilgilendirilecek.

Deli dumrul
 // Deli
Bu nasıl bir düzenleme böyle fakirfukara üç kuruşluk semaye ile bir şeyler yapıp evine ekmek götürüyor.Bu uygulamayla fakir fukaraya yaşama aç öl veya git hırsızlık yap deniliyor.Başbakanımızın çok sevdigi simitci on binliralık sermayeyi neyle nasıl temin edecek.Bir köşede çay satan gariban ne yapacak...
01 Şubat 2014 Cumartesi 13:11
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler