YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
13 yılda 315 HES açıldı
13 yılda 315 HES açıldı
19 Nisan 2014 12:08
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, 2002-2014 yılları arasında 315 HES projesi tamamlanarak işletmeye alındığını bildirdi.

BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın yazılı soru önergesini yanıtlayan Eroğlu, HES Projelerinde; suyun ve tabii hayatın korunması ile suyun yöredeki insan, bitki ve hayvanların ihtiyaçlarında kullanılmasının öncelikli olduğunu ifade etti.

Ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilmesi için gerekli olan; tarım alanları için sulama suyu, tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından artakalan su ile enerji üretilmesinin hedeflendiğini belirten Eroğlu, "Şirketler ile imzalanan Su Kullanım Hakkı ve İşletme Anlaşmalarında (SKHA) su havzasının çevrenin, yöre insanının ve ihtiyaçlarının korunması esasına dayalı olup aksi davranışın yaptırımları anlaşmada belirtilmiştir" dedi. Eroğlu, şunları kaydetti:

"Tabii hayat suyu, içme ve kullanma suyu ile diğer kadim su haklarından artakalan su ile enerji üretilmekte ve bu husus firmalar ile imzalanan su kullanım hakkı anlaşmaları ile teminat altına alınmaktadır.

HES projelerinin halka rağmen, halkın itirazları dikkate alınmadan inşa edilmesi gibi bir durum söz konusu olmayıp, tesis edilecek hidroelektrik santral projeleri ile hem ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilmesi hem de enerjide dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmiştir.

Akan suyun gücünden faydalanan hidrolik kaynaklı enerji tesisleri; çevre kirliliğine ve sera gazı emisyonuna sebep olmadan, temiz ve yenilenebilir enerji sağlamakta, suyu kontrol edip düzenleyerek sel ve taşkınların önüne geçmektedir. HES projeleri ile hem enerji üretilmekte hem de nehirlerimiz akmaya devam etmektedir. İyi planlanmış, çevreyle uyumlu HES projeleri, enerji ve kalkınmayı da beraberinde getirecektir."

Eroğlu, 2002-2014 yılları arasında 315 HES projesinin tamamlanarak işletmeye alındığını, bu HES projelerinin tamamının enerji amaçlı olduğunu bildirdi.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler