YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1,2 milyar liralık kaçak gümrüğe takıldı
1,2 milyar liralık kaçak gümrüğe takıldı
05 Ekim 2014 11:24
Gümrüklerde 9 ayda yaklaşık 1 milyar 220 milyon liralık kaçak eşya ve uyuşturucu ele geçirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ekiplerinin etkin operasyonlarının yanı sıra, güçlendirilen teknik ve fiziki altyapı ile kaçakçılığın önlenmesinde büyük adım atıldı. Bu kapsamda, yasa dışı ticaretin önlenmesi noktasında önemli mesafe kat eden gümrük muhafaza ekipleri, adeta kaçakçıların korkulu rüyası oldu.

Kara, hava ve deniz sınır kapılarının yanı sıra, iç gümrüklerde de faaliyet gösteren ekiplerce, geçen yılın tamamında 1 milyar 89 milyon liralık kaçak eşya ve uyuşturucu madde ele geçirilirken, söz konusu rakam bu yıl 9 ayda 1 milyar 217 milyon lirayı buldu.

Bu dönemde, ticari eşyada büyük artış görüldü. Ekiplerce, 9 ayda 1 milyar 83 milyon liralık ticari eşya yakalaması gerçekleştirilirken, bu kapsamda 517 milyon liralık ile elektronik eşya, 245 milyon liralık araç, 110 milyon liralık akaryakıt, 41 milyon liralık tütün ve alkol, 25 milyon liralık değerli maden ele geçirildi.

Kaçakçıların yeni gözdesi elektronik eşyalar

Vatandaşların son teknolojiye sahip ürünlere yoğun ilgi göstermesi, kaçakçıların bu alana yönelmesine neden oldu. Geçen yıl yaklaşık 87 milyon liralık kaçak elektronik eşya ele geçirilirken, söz konusu rakam bu yıl 5 kat artarak 517 milyon liraya yükseldi.

Ele geçirilen 1,1 milyon kaçak elektronik eşyanın içinde en büyük payı vatandaşlarca en yaygın olarak kullanılan cep telefonları aldı. Bu yıl, değeri 500 milyon liradan fazla kaçak cep telefonu ele geçirilirken, yakalamaların büyük bir kısımı İstanbul bölgesinde gerçekleşti.

Sigara 3 kat arttı

Gümrük muhafaza ekiplerince, geçen yıl yaklaşık 9,5 milyon liralık sigara yakalanırken, söz konusu rakam bu yıl yüzde 299 artışla 37,5 milyon liraya ulaştı. Bu çerçevede, 44,6 milyon adet sigara kağıdı, yaklaşık 5 milyon paket sigara ele geçirildi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler