YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
100 şirket iki yılda yüzde 371 büyüdü
100 şirket iki yılda yüzde 371 büyüdü
01 Kasım 2013 09:03
İzmir’de başlayan ve 4 bin yerli ve yabancı katılımcının iştirak ettiği 5’inci İzmir İktisat Kongresi kapsamında yemek düzenlendi.

İzmir’de başlayan ve 4 bin yerli ve yabancı katılımcının iştirak ettiği 5’inci İzmir İktisat Kongresi kapsamında düzenlenen akşam yemeği ve en başarılı 100 firmaya verilecek olan Türkiye 100 Ödül Töreni’nde konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, insan odaklı kalkınma anlayışını benimsediklerini belirterek, "Başarıyı ödüllendirmemiz lazım" dedi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından belirlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi 5’inci İzmir İktisat Kongresi’nde düzenlenen özel bir yemekte Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın da katıldığı bir törenle ödüllendirildi.

"Başarılı insanları kıskanmamamız, imrenmemiz lazım"

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TOBB ve TEPAV ‘ın belirlediği 100 başarılı girişimciyi tebrik etti ve “Başarıyı ödüllendirmemiz lazım. Başarılı insanları kıskanmamamız lazım, imrenmemiz onlardan öğrenmemiz lazım, onları enerjisini tüm topluma yaymamız lazım. Tüm başarılı girişimcilerimizi tebrki ediyorum.

Yaş ortalamaları 31. Aşağı yukarı toplumumuzun yaş ortalamasındaki insanların başarılarından ve yüzde 370’in üstünde başarıdan, 3.4 milyar dolarlık bir cirodan bahsediyoruz. Bu başarıyı sağlayan şirketlerimizi ve onları vareden girişimcilerin başarılarının devamını diliyorum” dedi.

"Son on yılda yaptığımız reformlarla bunu pekiştirdik"

Türkiye’de girişimciliğin büyük bir potansiyele sahip olduğunu artık tüm dünyanın gördüğünü kaydederek, “230 milyar dolar bir ekonomiden 876 milyar dolarlık ekonomiye ulaştıysak bunu girişimciler sayesinde başardık. Küresel kriz ortamında milyonlarca insana iş aş sağladıysak sizin sayenizde.

Cumhuriyetimizin 100’üncü kuruluş yıldönümüne giderken hedeflerimizi de onlar sayesinde. 2 trilyon dolarlık ekonomiyi, 500 milyar dolarlık ihracatı sizler yapacak, milyonlarca insana iş sağlayacak, 25 bin dolar kişi başına geliri sizlerle başaracağız. Türkiye’de girişimciliğin büyük bir potansiyele sahip olduğunu tüm dünya görüyor, biliyor.

Bundan 30 yıl önce Özal ile başlayan sürecin de girişimcilikte ne kadar büyük potansiyele sahip olduğumuzu gördük. Son on yılda yaptığımız reformlarla bunu pekiştirdik. Girişimciliğin önemini ne kadar vurgulasak azdır. 5 yıllık kalkınma planımızda da bunun altını çizdik. İnsan odaklı kalkınma anlayışını benimsiyoruz. Türkiye birinci sınıf ekonomi olacaksa bunu sözlerle gerçekleştireceğiz.”

"Girişimci dostu devlet yoksa enerjilerini ortaya koyamaz"

Girişimcileri destekleyen devletler sayesinde girişimciliğin artacağı vurgusunu yapan Bakan Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin son on yılda elde ettiği başarının ekonomiyle demokratik gelişmeleri birlikte götürmesi sayesinde olduğunu söyledi.

“Girişimci dostu devlet yoksa enerjilerini ortaya koyamazlar. Demokrasinin önemini vurgulamak istiyorum” diyen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, daha fazla demokrasi, hukuk ve temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesinde ısrarlı olacakları mesajını verdi ve şöyle konuştu:

“Temel hak ve hürriyetlerin en geniş şekilde uygulandığı, fikir hürriyeti ve tartışmanın olduğu bir ortam girişimcilik için de en uygun ortamdır. Hukuk devletinin sağlıklı işlediği, emek ve başarı ortaya koyanın ödüllendirildiği bir ortam aynı zamanda girişimciliğin desteklendiği bir ortamdır. Temel hak ve özgürlüklerin geliştirildiği bir düzen girişimcilik için de vazgeçilmez önemdedir. Türkiye son on yılda bu başarıları sağladıysa ekonomiyle demokrasiyi paralel götürdüğü içindir.

Bundan sonra yolumuz belli. Daha fazla demokrasi hukuk ve herkese eşit düzeyde uygulanan kurallar. Girişimciliği sadece ekonomik olarak düşünmemek lazım. Sosyal ve kültürel girişimcilğin de gelişmesi lazım. Aslında bu güzel bir hadise. Sosyal alanda da keşke başarılı girişimcileri de ödüllendirebilsek. Kültürel anlamda da becerebilsek. Tüm kalkınma stratejilerimziin özünü oluşturan araştırma geliştirme şirketleri arasından başarılı olanları seçsek. TOBB ve TEPAV çok güzel bir iş yapmışlar. Böyle bir çalışmaya evsahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.”

100 başarılı şirket iki yılda yüzde 371 büyüdü 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile TEPAV yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, ödül verilmeye layık görülen 100 şirketin 29’unu İstanbul menşeli şirketler oluştururken, aralarında Batman, Osmaniye ve Çorum’un da bulunduğu çeşitli illerden şirketler de listede yeraldı. Listeye giren şirketlerin 20102012 yılları arasındaki satış gelirlerindeki büyüme performansı kriter olarak ele alındı. Verilen bilgilere göre belirlenen 100 başarılı girişimci şirket 2010-2012 yılları arasında yüzde 371 büyüdü.

Aralarında yüksek teknolojili sektörlerin yanısıra madencilik ve tekstil gibi geleneksel sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin de bulunduğu yüz şirketin yıllık satışlarının bir milyon lira ile 419 milyon lira arasında değiştiği belirtildi.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler