YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
100 bin kişiye erken emeklilik
100 bin kişiye erken emeklilik
01 Ağustos 2014 11:30
Yaklaşık 100 bin emekli adayı, torba yasa tasarısına kilitlendi. Yıl ve yaş şartlarını tamamlayan ancak prim günü eksiği bulunanlar, tasarıya emeklilik müjdesi eklenmesini bekliyor

20 Milyon kişiyi ilgilendiren torba yasa tasarısı, prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayanların da umudu oldu. Yıl ve yaş şartlarını tamamlamış ancak prim günü eksiği olan yaklaşık 100 bin kişi, torbadan emeklilik müjdesi çıkmasını bekliyor. 

'Çalışamıyoruz'

Meclis'te torba yasa tasarısı maratonu, bayram molasının ardından yeniden başlıyor. Taşeron işçilere ve madencilere önemli haklar getiren, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yapılandırmasını içeren tasarı, 4 Ağustos'tan itibaren Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye devam edecek.

Prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayanlar, Genel Kurul'daki görüşmeler sırasında verilecek bir önergeyle, torbaya kendileriyle ilgili düzenleme eklenmesini istiyor. Emekli adayları, "Bizlere geriye dönük borçlanma hakkı verilsin.

Bu yaştan sonra kimse bizi çalıştırmak istemiyor" diyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yaptığı açıklamada, "Yaşını doldurup prim günü eksik olanlar konusu da gündemde. Birçok konu gibi bu da inceleniyor. Ancak önüme gelen bir çalışma yok" demişti. Emekli adayları, konunun hızla Meclis'e taşınmasını bekliyor. 

Borçlar siliniyor

Torba yasa, emeklileri, yaşlıları ve engellileri de sevindirdi. Bu üç kesimin devlete olan borçları, yasa kapsamına alındı. 65 yaş üstü yaşlılık maaşı alanlara çeşitli sebeplerden dolayı fazla yapılan ödemeler geri alınmayacak. Engelli maaşı alanlara yapılan yersiz ödemelerin de geri alınmasından vazgeçiliyor. Ayrıca çalışan emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları da faizi silinip yapılandırılacak. 

 

TAKVİM

Etiketler:
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler