YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
100 banka açacak 'O'patron
Avrupa'da 100 banka şubesi açacak olan patron kim?
100 banka açacak 'O'patron
14 Şubat 2010 / 09:15 Güncelleme: 14 Şubat 2010 / 09:30

Başbakan Erdoğan’ın ‘Bir patron Avrupa’da 100 banka şubesi açacak’ dediği işadamının kimliği merak konusu oldu. Tüm ibreler Doğuş’un patronu Şahenk’i gösteriyor. Romanya’da 51 şubesi olan Garanti’nin yakında 100 şubeye ulaşacağı öğrenildi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki akşam Show TV’de katıldığı Siyaset Meydanı programında “Bugün finans sektöründen önemli bir patronla konuştum. Avrupa’da bir ülkede 100 tane banka şubesi açacaklarını söyledi” açıklaması bankacılık kulislerinde olay oldu. Bankacılar ‘Kim bu patron?’ sorusunu sorarken, Türkiye’nin bankacılık otoritesi BDDK yetkilileri bile kendilerine böyle bir bilginin gelmediğini belirtiyor. Ancak finans sektöründeki faaliyetleri açısından ‘yurtdışında 100 şube açacak patron’ konusunda en yakın aday olarak Garanti Bankası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk gösteriliyor.

OPERASYONU GE İLE YÜRÜTÜYOR

Garanti Bankası kaynakları bu konuyla ilgili sessiz kalırken, ABD’li ortak General Electric’le Romanya’da yaptığı operasyonlar, bankanın dış pazarda büyüme konusundaki iştahını gözler önüne seriyor. Edinilen bilgiye göre halen Romanya’da 51 şubesi bulunan Garanti  yakında 50 yeni şube daha açarak 100 şubeye ulaşacak. 2005 yılında ABD’li finans ve sanayi devi General Electric’i sermayedarları arasına katan Garanti 2007 yılında Romanya ve Ukrayna’da bankacılık fırsatlarını değerlendirmek için harekete geçtiğini İMKB’ye duyurmuştu. Nisan 2007’de yapılan açıklamada ise bankanın Hollanda’daki iştiraki Garanti Bank International’in Romanya’daki şubeleri ile General Electric Consumer Finance’nin (GECF) bu ülkede faaliyet gösteren üç şirektinin birleştirileceği belirtildi.

Star

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler