YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 milyar dolarlık iş imkanı
10 milyar dolarlık iş imkanı
26 Kasım 2009 08:54
Libya ile vizenin kalkması ekonomide yüzleri güldürdü

Başbakan Erdoğan ile birlikte Libya’ya giden Türk özel sektör temsilcileri müjdeli haberler getirdi. Libya Türkiye ile vizeyi kaldırırken, bu ülkede iş yapanların en büyük sorunu olan Türk bankalarının teminatlarının kabul edilmemesine de çözüm getirdi. Türkiye’ye vizeyi kaldıran Suriye, Katar ve Arnavutluk’tan sonra Libya’nın bu açılımı Türk ekonomisinde yüzleri güldürdü.

İŞ TAKİBİ KOLAYLAŞACAK

Libya’daki temaslarda 230 kişilik Türk işadamları heyetine liderlik eden Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerinin 2005 yılından bu yana 11 milyar dolarlık iş aldığı Libya’nın getirdiği vize açılımının umut verici olduğunu açıkladı. Vize kolaylığının iş takibi için sık sık giriş çıkış yapan işadamları açısından bürokrasinin azalması, maliyetlerin düşmesi ve zaman kazanılması anlamına geldiğini ifade eden Eren şunları söyledi:

PROJELERİN ÖNÜ AÇILACAK

“Daha da önemlisi Türk bankalarının teminat mektuplarını bu ülke tanımıyordu. Libya Başbakanı düzenlediğimiz iş forumuna katılarak bu sorunun resmi olarak çözeceklerini ve bir protokole bağlayacaklarını söyledi. Bu o ülkede girişeceğimiz büyük projelerin önünü açacak. Bütün bunların ardından iş hacminin nereye varacağına ilişkin bir rakam vermek kehanet olur. Ama 2007 yılında 5 milyar dolara kadar çıkmıştık. Dolayısıyla rahatlıkla 5-10 milyar dolar seviyesine çıkabiliriz. Libya’nın başka ülkelere açılımı yok. Bu da bizim o pazarda daha etkin olmamızı ve daha fazla Türk insan gücüne istihdam sağlamamıza yarar.” Erdal Eren, sadece inşaatçıların değil, Türk inşaat yan sanayi ürünlerinin de burada daha fazla pazar bulabileceğini belirtti.

Bugün
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler