YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 gurbetçi reçel fabrikası kurdu
Çankırı'ya tatlı yatırım
10 gurbetçi reçel fabrikası kurdu
08 Ağustos 2009 / 19:52 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Gurbetçiler, Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın desteğiyle reçel fabrikası kurdular.


Yapraklı'nın Yüklü beldesinde açılan Yarenler Gıda fabrikasının açılış töreninde konuşan AK Parti Çankırı Milletvekili Nurettin Akman, Çankırı'da yapılan çalışmalar hakkında vatandaşlara bilgi vererek, ''Girişimcilik anlamında ilk kıvılcımı yakmak önemli. Burada devlet ve millet işbirliğiyle ciddi bir proje hayata geçiriliyor'' dedi.


Akman, fabrikanın yüzde 50'sinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, yüzde 50'sinin ise gurbetçilerin katkısıyla kurulduğunu belirterek, ''Girişimcilerimizi kutluyoruz'' diye konuştu.


Gurbetçilerin önemli bir girişimcilik örneğiyle bu atılımı gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yapraklı Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ise şunları kaydetti:


''Gurbetçilerimiz buraya gelerek önemli bir yatırım yaptılar ve bölgede istihdam alanında ilk adımı atmış oldular. Yerel üreticiyi destekleyecek bir fabrika kuruldu. Kendilerinden başka birşey daha istiyoruz. Yerel üreticiyi desteklemeleri, onları yönlendirmeleri. Onların ürettiklerini alarak, onlara destek sağlamalarını ve üretimin artırmalarını istiyoruz.''


Fabrikanın kuruluş aşamaları hakkında bilgi veren Çankırı Tarım İl Müdürü Mustafa Altun da bakanlık ve girişimcilerin ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir projenin açılışının yapıldığını ifade ederek, ''Küresel iklim değişiminin insanları etkilemeye başladığı zamanımızda tarımın önemi daha da etkin bir şekilde günyüzüne çıkmaya başladı. Tarımın insanlık için ne kadar önemli olduğu ortada'' diye konuştu.


Açılış törenine MHP Çankırı Milletvekili Ahmet Bukan, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, AK Parti Çankırı İl Başkanı İdris Şahin, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çelikten, Yapraklı Belediye Başkanı Hasan Basri Avşar, Çankırı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız ile şirket ortakları ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Günlük 3 ton reçel üretim kapasitesi bulunan fabrikada, geleneksel reçel grupları olan, vişne, çiçek, gül, portakal ve kayısı reçeli üretimi yapılacak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler