YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 ayda doğalgaz zammı yüzde 60’ı da aştı
10 ayda doğalgaz zammı yüzde 60’ı da aştı
10 ayda doğalgaz zammı yüzde 60’ı da aştı
02 Kasım 2008 / 10:23 Güncelleme: 02 Kasım 2008 / 00:00

BOTAŞ, geceyarısı yaptığı açıklama ile doğal gaza zam yaptı. Zam, konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatına yüzde 22,50, sanayide kullanılan doğal gaza da yüzde 22 olarak yansıyacak


BOTAŞ, dünden geçerli olmak üzere, konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatına yüzde 22.50, sanayide kullanılan doğal gaza da yüzde 22 oranında zam yaptı.


10 ayda yüzde 60’ı geçti


Son zamla birlikte yılbaşından bu yana tüketiciye doğalgazın ulaşma bedeli yüzde 60’ın üzerinde zamlanmış oldu. En büyük tüketimin olduğu İstanbul’da da İGDAŞ’ın (İstanbul Gaz Dağıtım) tüketicinin faturasına yansıttığı doğalgaz kullanım bedelindeki artış yüzde 61.1’i aştı. İstanbul’da yılbaşında konutlara 67.1 kuruştan ulaşan doğalgazın metreküp fiyatı, son zamla birlikte dünden itibaren 108.1 kuruşa ulaştı.


Düşüş 2009’da yansır


Botaş, zamma gerekçe olarak dövizdeki son bir aylık yükselişi ve petrol fiyatlarının uzun süre rekor seviyelerde seyretmesini gösterdi. Son zammın petrol fiyatlarının yıl içinde tavan yaptığı dönemin yansıması olduğu belirtilen açıklamada, son günlerde petrol fiyatlarında görülen düşüşün ise 2009 yılının ocak ayında fiyatlara yansıyacağı öne sürüldü. Geçtiğimiz günlerde hızla yükselen dolar 1.75 YTL’ye kadar çıktı, sonra 1.48-1.55 YTL’lik fiyat aralığına oturdu.


GEREKÇE KUR FARKI


BOTAŞ Genel Müdürlüğünden gece 02.00 de yapılan yazılı açıklamada, Yüksek Planlama Kurulunca enerji KİT'lerinde 1 Temmuz'dan itibaren maliyet bazlı fiyatlandırma mekanizması çerçevede yapılan hesaplamalar sonucunda, doğal gaz satış fiyatlarının yeniden belirlendiği ifade edildi. Açıklama şöyle denildi:


'Fiyat artışında, döviz kurunda özellikle son bir ay içinde meydana gelen hızlı artışların yanı sıra, petrol ve petrol ürünleri fiyat ortalamalarına endeksli olan doğal gaz alım fiyatlarının, petrol fiyatlarındaki artışlardan 6-9 ay geriden etkilenmesi ve geride bıraktığımız 6-9 aylık dönemde petrol fiyatlarının uzun süre rekor seviyelerde seyretmesi etken olmuştur.'


BU ZAMMI İZAH EDEMEYİZ


Doğal gaza yapılan zammın sanayicinin üzerine çok büyük bir yük getireceğini kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Son yapılan doğal gaz zammı maalesef üzerimizde çok büyük bir yük getirecektir. Biz bugün üretimi nasıl sürdüreceğimizin hesabını yaparken üretimin en büyük girdilerinden birisi olan enerjiye zam yapılabilmesi nasıl izah edebiliriz? Kime anlatacağız? Biz üretimi nasıl sürdüreceğiz?” dedi.


Kriz değil zamlar etkiler


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, doğal gaza ve elektriğe yapılan zamların küresel krizin Türkiye'yi etkileyeceği söylentilerini artıracağını bildirdi. Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocaktan bu yana konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 58,65, sanayide kullanılan doğal gaza ise yüzde 53,69 oranında zam yapıldığını ifade etti. Bendevi Palandöken, zamların, mevsim itibariyle tüketimin yoğun olacağı bu aylar vatandaşı da olumsuz etkileyeceğine işaret etti. YENİŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler