YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 milyonuncu doblo gururu
Bursalı Doblo, 10 yıllık serüveninde 1 milyonuncu üretime ulaştı.
1 milyonuncu doblo gururu
22 Temmuz 2010 / 08:15 Güncelleme: 22 Temmuz 2010 / 08:19

Kapasitesi 400 bine ulaşan Tofaş, 2018 yılında ise 2 milyonuncu aracı banttan indirmeyi planlıyor. Mustafa Koç, "Doblo, Türk mühendis ve işçisinin üretim kalitesini tüm dünyaya ispatlamıştır" dedi

Hafif ticari araç sınıfının önemli oyuncularından Bursalı Fiat Doblo, 'milyon' kulübüne katıldı. Türk tüketicisine özel çıkartılan "Türk Kahvesi" rengiyle üretilen 1 milyonuncu Doblo ile Tofaş da hedef büyüttü. 2000 yılından bu yana geçen 10 yılda 1 milyon araca ulaşan Tofaş, önümüzdeki 8 yıl içinde bu rakamı 2 milyona çıkarmak için kolları sıvadı.

KALİTEMİZİN İSPATIDIR

Bu amaçla düzenlenen törende konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, şunları söyledi: "Fiat Doblo, Tofaş için büyük bir gurur kaynağı ve Türk otomotiv tarihinin çok önemli bir kilometre taşıdır. Türkiye'nin ihracatında önemli artış sağlamış ve Türk mühendis ve işçisinin üretim kalitesini tüm dünyaya ispatlamıştır. Yine Bursa başta olmak üzere istihdam ve katma değer yaratılmış, yan sanayinin gelişimine ilave katkı yapılmış, Ar-Ge faaliyet ve yatırımlarının daha da büyümesi sağlanmıştır."
Doblo'nun yeni neslinin 8 yıl daha üretileceğine dikkat çeken Koç, ürettikleri Doblo'ların yüzde 70'ini, dünyada 60'ın üzerinde ülkeye ihraç ettiklerini ve böylece 2018 yılına kadar yaklaşık 6.3 milyar dolarlık döviz girdisi sağlayacaklarını söyledi. 

1500 KİŞİYE İŞ SAĞLADI

Tofaş Üst Yöneticisi Ali Pandır ise 42 yıl önce yıllık 7 bin adetlik üretim kapasitesiyle kurulan Tofaş'ın, yeni Doblo'nun da katkısıyla Türkiye'nin en büyük kapasitesi olan 400 bine ulaştığını ifade etti. Yeni Doblo'nun 1500 kişiye iş sağladığını vurgulayan Pandır, şöyle devam etti: "Bu rakam yan sanayi de dahil edildiğinde 9 bine ulaşıyor. Türkiye'de büyük ölçekte hem hafif ticari araç hem de otomobil üreten tek üretici olmanın verdiği güç ve güvenle Fiat'ın hem 3 markaya birden üretim yapan hem de tüm dünyadaki en büyük 3 üretim merkezinden biri olduk."

AR-GE'YE BÜYÜK YATIRIM

Türk müşterilerin hafif ticari araç sınıfına "Doblo gibi araçlar" adını verdiğine dikkat çeken Pandır, Hong Kong'dan Almanya'ya ve Brezilya'ya, Rusya'dan İspanya'ya ve İngiltere'ye kadar birçok ülkede "Türk Malı" etiketli Fiat Doblo'nun rüştünü başarıyla ispat ettiğini belirtti. İlk Doblo'nun üretildiği yıl olan 2000'de Tofaş Ar-Ge'sinde çalışanların sayısının 150 olduğunu belirten Pandır, 'Şimdi bu rakam 450'ye ulaştı yani 3 kat arttı. Ar-Ge harcamamız yılda 15 milyon lira iken bugün 150 milyon liraya ulaştı yani 10 kat arttı. Tasarım ve test yetkinliğimiz ise global standartlara göre yüzde 80 seviyelerine ulaştı" dedi.

YERLİ TASARIMLAR DAHA ÇOK SATILIYOR

Törene katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, kriz döneminde yapılan yatkırımların orta ve uzun vadede başarılı sonuçlara ulaştığını söyledi. Bunun en önemli ispatının yeni Doblo projesi olduğunu belirten Ergün, "Krizde yapılan yatırımla yeni Doblo da Bursa'da üretiliyor. Dünyanın en kusursuz araçlarını Türkiye üretiyor. Bunu yeni tasarımlarla desteklemeliyiz. Görülüyor ki tasarımda yerlilik oranı yüksek olan ürünler daha fazla talep görüyor" dedi.

STRATEJİ BELGESİ HAZIR

Türkiye'nin yeni dönemin lider ülkelerinden olması gerektiğine işaret eden Ergün, şunları söyledi: "Türkiye bu yarışa zamanında başlayacak. Otomotiv denince dünyada akla gelen ilk isim Bursa neden olmasın? Otomotivi daha da ileri taşımak için biz de çalışıyoruz. Otomotiv Strateji Belgesi'ni bu hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu'na sunuyoruz. Böylece otomotive bir yol haritası çizmiş olacağız."

Stratejik üretimi merkezi

* 2000 yılında Tofaş yıllık kapasitesini 250 bin araca çıkardı.
* Fiat Doblo üretimindeki başarı,  Tofaş'ı dolayısıyla Türkiye'yi Fiat dünyası içinde Brezilya ve Çin ile birlikte dünyadaki üç stratejik üretim merkezinden biri haline getirdi.
* Yeni Doblo'nun yıllık üretim kapasitesi 140 bin adet.
* 8 yıl ömür öngörüsü esasına göre araçtan 1 milyon adet üretilecek.

6.3 milyar $

* Toplam üretimin yüzde 30'u iç pazara, yüzde 70'i ise ihracata ayrılmış durumda. Bununla birlikte 8 yıl içinde Doblo, 6.3 milyar dolarlık döviz girdisi sağlayacak.
* Proje dolayısıyla yapılan yatırım miktarı 425 milyon euro.
* Yeni Fiat Doblo projesinin Ar-Ge sorumluluğuyla birlikte fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş'a ait.
* Bu proje sayesinde, Tofaş'ın 360 bin adet/yıl olan üretim kapasitesi 400 bin adet/yıla çıkarıldı. 

1500 kişi

* Projenin yarattığı istihdam hacmi hem mavi hem beyaz yakalı olarak yaklaşık 1500 kişi.
* Yeni Fiat Doblo projesinde 120 Türk yan sanayi firması çalışıyor.
* Yeni Fiat Doblo ile ilgili 20 patent başvurusu yapılmış durumda.
*Aracın benzinli ve dizel motor seçeneklerine ek olarak doğalgazla çalışan (CNG) hibrid modeli de üretiliyor. Ayrıca elektrikli model de tamamlanma aşamasında. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler