YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 milyon yolcu taşıyacak
1 milyon yolcu taşıyacak
1 milyon yolcu taşıyacak
24 Temmuz 2008 / 10:59 Güncelleme: 24 Temmuz 2008 / 00:00

İpek Demiryolu’nun Bakü-Tiflis-Kars bölümü Türkiye ayağının temeli bugün üç ülkenin cumhurbaşkanlarının katılımıyla atılıyor. Proje bittiğinde Şangay’dan kalkan tren, Kars üzerinden Türkiye’yi aşıp Londra’ya ulaşabilecek...


Tarihi İpek Yolu’nu demiryolu ağlarıyla yeniden canlandıracağı için ‘İpek Demiryolu’ olarak anılan Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinin Türkiye ayağının temeli, bugün atılıyor.


Projenin, Türkiye sınırları içindeki 76 kilometrelik bölümünün temel atma töreni, bugün Kars’ta, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin katılımı ile yapılacak. Projenin gerçekleştirilmesi ile Avrupa ve Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan üzerinden Orta Asya ve Uzakdoğu arasında demiryolu ile yük ve yolcu taşımacılığı sağlanacak. Projenin, 2010 yılında tamamlanması hedefleniyor.


Dünyanın yeni petrol ve doğalgaz merkezi konumundaki Orta Asya cumhuriyetleri ile kesintisiz demiryolu bağlantısının sağlanmasına imkan sağlayacak projenin hayata geçirilmesiyle Londra'dan kalkacak bir tren kesintisiz olarak Çin'e ulaşabilecek.


Tarihi İpek Yolu'nu ''Demir İpek Yolu''na dönüştürecek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi 3 etaptan oluşuyor. Türkiye, hattın 76 kilometrelik bölümünün yapımını gerçekleştirecek. Bu bölüm çift altyapıya uygun, tek üstyapı şeklinde yapılacak.


Türkiye sınırından Ahılkelek'e kadar olan 29 kilometrelik hattın yapımını ise Gürcistan gerçekleştirecek. Gürcistan, ayrıca Ahılkelek'ten Tiflis yakınlarına uzanan mevcut hattın rehabilitasyonunu tamamlayacak. Projenin tümünün 2010 yılında tamamlanması hedefleniyor.


Öte yandan, İstanbul Boğazı'nda sürdürülen Marmaray Projesi'nin de tamamlanmasına paralel olarak, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi hayata geçirildiğinde Avrupa'dan Çin'e demiryoluyla kesintisiz yük taşınması mümkün hale gelecek. Böylece Avrupa ile Orta Asya arasındaki yük taşımalarının tamamının demir yoluna kaydırılması planlanıyor.
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hizmete girdiğinde, orta vadede yıllık 30 milyon ton yük taşınması hedefleniyor. Hattın stratejik öneminin yanı sıra TCDD'nin yıllık 19,5 milyon ton yük taşıdığı dikkate alındığında, hattın Türkiye açısından önemli bir gelir kalemi oluşturacağı öngörülüyor.


1 MİLYON YOLCU, 6.5 MİLYON TON YÜK TAŞIYACAK


Hattın işletmeye alınmasıyla, 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük, 2034 yılında da 3 milyon yolcu ve 17 milyon yük taşıma kapasitesi olacağı tahmin ediliyor. Bu kapsamda, bölgeye ekonomik açıdan da canlılık getirilmesi bekleniyor. Türkiye’nin köprü olacağı projenin Avrupa’ya uzanmasıyla, Türkiye’nin milyarlarca dolarlık taşıma geliri elde etmesi de bekleniyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler