YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 milyon kişiye iş projesi
Türkiye’nin en büyük problemi olan işsizlik konusunda dev bir proje hayata geçirildi...
1 milyon kişiye iş projesi
28 Aralık 2010 / 07:18 Güncelleme: 28 Aralık 2010 / 08:19

Çalışma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), TOBB ETÜ ve İşKur işbirliğiyle yürütülen Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (BECERİ’10) projesi tanıtıldı. 81 ilde seçilen 111 okulda, 88 milyon lirası donanım ve 4 milyon lirası eğitmenler olmak üzere 92 milyon lira harcanan proje ile 5 yılda 1 milyon kişiye mesleki eğitim verilerek iş hayatına kazandırılacak.

Primler Fon’dan

Sanayicileri talepleri doğrultusunda belirlenecek mesleki kurslara katılanlar 3 ile 6 ay boyunca eğitim alacak. Eğitim boyunca kursiyerler 15 lira harcırah alacak. Genel sağlık sigortası primleri İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. İşe alınacaklar için işveren 1.5 yıl boyunca sigorta primi ödemeyecek. Bu süre 4 yıla kadar çıkabilecek. İşe alınacak elemanların ardından işten çıkartılmaların yaşanması halinde verilen destekler kesilecek.

Sanayiciye çağrı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın en büyük meslek kazandırma çalışmalarından biri olarak nitelendirdiği projenin hem işsizlere hem de işverene umut olacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Her beceri bir altın bilezik. İşsizlik kurslarından başarılı olanların yüzde 90’ın işi garanti. Bundan daha büyük bir proje olamaz. Bugüne kadar uygulanmış en somut proje. Sanayicilerimize sesleniyorum, ne olur bunun farkına varın” dedi. 19 pilot ilde 5 bin sanayiyle yaptıkları görüşmelerde 2 bin 235 şirketin 20 bin 616 stajyer talebi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Yani 20 binden fazla işsizimize şimdiden umut olduk” diye konuştu. 

Direksiyona TOBB geçti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, iş piyasasının ihtiyacına uygun mesleki eğitimlerin yapılması ve istihdamının sağlanması gerektiğini söyledi. Dinçer, "Bu proje ile biz bakanlık olarak direksiyondan kalktık. Ticaret ve sanayi odalarını, TOBB'u direksiyona oturttuk" dedi. Meslek standartlarının belirlenmesinde piyasa aktörleri ile birlikte çalıştıklarını, bakanlık olarak kendilerinin ise süreçleri belirleyerek, denetimleri gerçekleştirdiklerini dile getiren Dinçer, bu projenin özelliğinin ise piyasa aktörlerini sürece dahil etmesi olduğunu vurguladı.  Bakan Dinçer, maaşlarını alamayan belediye işçilerinin başka kurumlarda çalıştırılması konusunda da sendikalarla bir araya gelerek çözüm bulacaklarını kaydetti.

Destek istedi

BECERİ'10 projenin tanıtıldığı toplantıda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, medyayı eleştirdi. Hisarcıklıoğlu, "Burada başka bir etkinlik yapsak en az 22 kamera gelirdi. Hayırlı bir iş yapıyoruz ya bakıyorum sadece 7 kamera var" dedi. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler