YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 milyar dolar kar getirecek dev yatırım
TÜPRAŞ İzmit Rafinerisi'ndeki Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde düğmeye basıldı ve açılışı için hazırlıklar tamamlandı. Açılışını 15 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.
1 milyar dolar kar getirecek dev yatırım
02 Aralık 2014 / 08:16 Güncelleme: 02 Aralık 2014 / 08:21

Resmi açılışını 15 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı tesisin cari açığı azaltmada 1 milyar dolar katkısı olacağı ifade ediliyor

TÜPRAŞ, İzmit Rafinerisi’nde 3 yıl önce başladığı Türkiye’nin tek seferde gerçekleşen en büyük sanayi yatırımı Fuel Oil Dönüşüm Projesi’ni tamamlayarak test üretimine başladı. Hbaertürk'ten Seçkin Ürey'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Aralık’ta resmi açılışını gerçekleştireceği 3 milyar dolarlık proje sadece İzmit değil bütün rafinerileri etkileyecek. Kırıkkale Rafinerisi ilk kez tam kapasiteyle çalışır hale gelecek. Toplamda gelecek ek 6 milyon tonluk rafinaj kapasitesiyle TÜPRAŞ’ın toplam benzin ve jet yakıtı üretimi yüzde 20 artacak.

Türkiye'nin en değerli 74 şirketi! Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu ve TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, yeni tesisi basın mensuplarına tanıttı. Memioğlu kendi hesaplamalarına göre yeni tesis sayesinde TÜPRAŞ’ın cari açığa 1 milyar dolarlık katkısı olacağını söyledi. Türkiye’nin toplam motorin ithalatının 12 milyon ton olduğunu belirten Genel Müdür Erkut da “Bu tesis sayesinde Tüpraş’ın toplam motorin üretimini 11 milyon tona çıkarmayı hedefliyoruz. İzmit Rafinerisi, 1 birim ham petrolden ne kadar yüksek katma değerli ürün üretildiğini gösteren Nelson Kompleksitesi’nde (rafinerilerin yüksek nitelikli ürün üretebilme kapasitelerini gösteren ölçüt) 7.78 seviyesindeydi. Şimdi seviye 14.5’e yükseldi. Bizim bilgimiz dahilinde dünyada en yüksek dönüşüm oranına sahip rafinerilerden biri olduk. Bizim için rüyaydı, gerçek oldu” dedi.

Ceyhan'a gelen petrolün ilk alıcısı

Bu arada Bağdat ile Erbil’in anlaşması sonrasında Ceyhan’a gelen petrolün ilk alıcısı olduklarını söyleyen Erkut, “40 bin metreküplük petrol aldık” ifadesini kullandı.

‘Vergi ve kar payı çıktığında en düşük fiyat'

Akaryakıt ürünlerinin vergisiz fiyatının yüksek olduğu yorumları gördüğünü söyleyen Erkut, “EPDK’nın takip ettiği 4 ülkede fiyatlardan vergi ve kâr payları düşüldüğünde en düşük fiyatlar bizde çıkıyor. Biz motorini benzinde 10 kuruş daha ucuza satıyoruz ama tüketici 50 kuruş daha pahalıya alıyor” dedi. Erkut, Tüpraş’ın 70 rafinerinin bulunduğu Akdeniz Havzası’nda rekabetçi olmak zorunda olduğunu bildirdi.

2 yeni gemi, 491 vagon aldılar

-Kırıkkale Rafinerisi’nden İzmit’e fuel oil aktarımı için 491 vagon alındı.

-İzmir Aliağa ile İzmit arasındaki trafik artacağı için Tüpraş’ın filosuna 2 yeni gemi katıldı.

-Projede kullanılan borularla Edirne’den Kars’a boru hattı döşenebiliyor.

-Kullanılan betonla 5 bin konut inşa edilebiliyor.

-Projenin inşaatında 10 bin kişi çalıştı.

-İnşaat sırasında 2 inşaat işçisi hayatını kaybetti.

-TÜPRAŞ’ta devamlı 500 ek istihdam yaratıldı.

"Fiyatlar sürdürülebilir değil"

Petrol fiyatlarındaki gerilemeyi değerlendiren Memioğlu, “Fiyatların sürdürülebilir olmadığını görüyorum” dedi. Memioğlu, grup olarak enerji özelleştirmelerini takip ettiklerini de söyledi.

Balina zarar görmeyecek

Yeni tesisin kontrol ve uzaktan izleme birimine ev sahipliği yapan bina balina şeklinde tasarlandı. Böylelikle çevrede bir patlama olması halinde bina zarar görmeden faaliyete devam edebilecek.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler