YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zebari'yi böyle düşündüren şey ne?
Zebari'yi böyle düşündüren şey ne?
Zebari'yi böyle düşündüren şey ne?
07 Kasım 2007 / 10:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye, terör olayları karşısında, Meclis'ten alınan sınır ötesi operasyon yetkisinin kullanılacağını açıklarken, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'den ilginç bir açıklama geldi. Zebari, Türkiye'nin büyük bir sınır ötesi operasyon düzenleme olasılığının azaldığını söyledi.


Türkiye'nin terör örgütüne karşı büyük bir sınır ötesi operasyon düzenleme olasılığının daha az olduğuna inandığını söyleyen Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, bu değerlendirmesini, Bağdat yönetiminin, terör örgütü PKK'ya karşı kararlaştırdığı, somut ve ciddi önlemlere bağladı.


Zebari, Reuters Ajansı'na yaptığı açıklamada, İstanbul'da hafta sonunda yapılan genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler toplantısının, Başbakan Erdoğan ile ABD Başkanı Bush arasında önceki gün gerçekleştirilen görüşmenin ve PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki haraketlerini engellemek için atılan adımların, artan gerginliğin azalmasına katkısı olduğunu bildirdi. Öte yandan Bağdat yönetimi, ülkede güvenliği sağlamaya yönelik olarak İran'ın sunduğu planı reddetti.


Hükümet adına yapılan açıklamada, Irak'ın, İran Dışişleri Bakanlığı'nın sunduğu güvenlik planını reddettiği ve bölgedeki hiçbir ülkenin içişlerine karışmasına izin vermeyeceği belirtildi. İstanbul'da düzenlenen Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısı'nda İran, yabancı güvenlik şirketlerinin ülkeden çıkarılması ve güvenlik güçlerine terörist gruplarla işbirliği yapmayan milislerin katılmasını da içeren güvenlik planının ayrıntılarını açıklamıştı.


Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İran'ın, Irak'taki Şii militanların faaliyetlerini azaltmalarına ve böylece Irak'ta güvenlik durumunun iyileşmesine katkı sağladığını söyledi.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler