YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtdışından diploma almak artık çok zor
Yurtdışından diploma almak artık çok zor
03 Mart 2015 07:37
YÖK, yurtdışında eğitim şartlarını güncelledi. YGS ve LYS’ye girecek öğrencilere, tıpta ilk 40 bin, hukukta 150 binde yer almak zorunluluğu getirildi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yurtdışında kolay yoldan diploma alınmasının önüne geçmek için yeni bir uygulamaya geçiyor. Özellikle sağlık bilimleri hukuk ve mühendislik başta olmak yurtdışında diploma almak zorlaşıyor. Buna göre yurtdışında tıp, hukuk ve mühendislik okumak isteyen öğrenciler önce YGS ve LYS’ye girecek. Öğrenciler tıp için ilk 40 bin hukuk için ilk 150 bin arasında olacak. Bu kriterler dünyada ilk 500’e giren üniversiteler için uygulanmayacak.

Lisans için en az 180 puan

YÖK, kararın nedeninde son günlerde yurtdışı yükseköğretim konusunda yapılan şikâyetlerin etkili olduğunu açıklayarak şu bilgileri verdi:  Bu yıldan itibaren,YGS ve LYS’ye girmiş olmalarına, tıp alanındaki sıralamada ilk 40 bin, hukukta ilk 150 bin içinde yer almalarına, ÖSYS Kılavuzunda yer alan tıp ve hukuk dışındaki diğer alanlarda en az, Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almalarına ÖSYS Kılavuzu’nda yer almayan alanlarda eğitim alacakların ise ön lisans programları için herhangi bir puan türünde en az 140, lisans programları için herhangi bir puan türünde 180 puan almaları gerektiğine, karar verilmiştir.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler