YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YTÜ Rektörü'nden eylemcilere tepki
YTÜ Rektörü'nden eylemcilere tepki
05 Mart 2013 19:51
Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü İsmail Yüksek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun katıldığı konferans öncesi eylem yapan öğrencilere tepki gösterdi.

Süleyman Soylu, Yıldız Teknik Üniversitesi Genç Araştırmacılar Kulübü ile Genç MÜSİAD’ın ortaklaşa düzenlediği “Yeni Türkiye Vizyonu” konferansına katıldı. YTÜ Yıldız Kampüsü’nde yapılan konferans öncesi bir grup öğrenci eylem yaptı.
 
Konferans öncesi bir konuşma yapan Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek, protestocu öğrencilere tepki gösterdi. Yüksek, “Dışarıda yaşananlara baktığınızda özgürlüklerini savunan gençlerin, ülkenin geleceğiyle ilgili konuların konuşulacağı, gençlerle paylaşılacağı bir şeye tahammülü yok. Bu ülkenin her zaman sıkıntıları olmuştur. Bu coğrafyada yaşamanın bir bedeli var. Bu bedeli biz Sakarya’da ödedik, Dumlupınar’da ödedik, Balkan Savaşları’nda ödedik, Yemen’de ödedik, şehitler vererek ödedik. Ama istiyoruz artık diyoruz insanlar birbirlerine severek baksınlar, birbirlerine tahammül edebilsinler, birbirlerini dinlesinler, dinleyemiyorsalar da dinleyecek insanlara saygı duysunlar. Bunu biz eğer üniversite olarak yapamıyorsak kim yapacak? Biz bu ülkenin seçkin insanlarıyız, okumuş, eğitimli insanlarıyız. Eğer biz burada bir konunun tartışılmasına müsaade edemeyeceksek vay halimize. Bizim bunu üniversite olarak bunları aşmamız lazım. Bizim 30-35 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizden böyle bir demokratik anlayışa sahip olan, slogan olarak özgürlükçü ama yaşam olarak özgürlükleri kendinden başka alanlara tanımayan gençlik sayısı üniversitemizde 25. Bunlar bir ölçü değildir. Bizim için ölçü olan 2023 vizyonunu sağlayacak olan gençlik” dedi.
 
Konferanstaki konuşması öncesi protestolara değinen Soylu ise protesto nedeniyle salondaki izleyici sayısının az olmasının kendisi açısından hiçbir ehemmiyet taşımadığını vurguladı. Soylu, “Bir kişiye yarının Türkiye’sini, yarının dünyasını, en önemlisi insanımızın ne olması lazım geldiğini, nasıl bir dünya oluşturmamız gerektiğini anlatmaya çalışalım bize o yeter. Bütün bunları yıllardan beri yaşamış, tecrübe etmiş, bazen 5-10 bin kişiye, bazen de 5 kişiye konuşmuş birisi olarak söylüyorum; burada çok önemli bir mesele icra ediliyor” dedi.
 
MÜSİAD Üniversiteler Birim Başkanı Mustafa Gözel de protestocu öğrencilere tepki gösterdi.


İHA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler