YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK'ün etkili birimlerinden E ğitim Komisyonu'nun
YÖK'ün etkili birimlerinden E ğitim Komisyonu'nun
YÖK'ün etkili birimlerinden E ğitim Komisyonu'nun
15 Şubat 2008 / 07:48 Güncelleme: 15 Şubat 2008 / 00:00

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan göreve gelmesinin ardından YÖK’te komisyonlara yeni atamalar yaptı. YÖK Başkanvekilliğine ise İlahiyatçı Prof. Dr. İzzet Özgenç getirildi.


YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Eğitim Komisyonu’nun başına ilahiyatçı üye Prof. Dr. Halis Ayhan’ı getirdi.

YÖK’ün, en etkili birimlerinden olan Eğitim Komisyonu, ÖSS’den üniversite kontenjanlarına, ders programlarından saatlerine kadar çok sayıda konuyu karara bağlıyor. Eğitim Fakültesi kökenli olan YÖK üyesi Prof. Dr. İsa Eşme, komisyon başkanlığı döneminde eğitim fakültelerinin yapılanması başta olmak üzere çok sayıda çalışmaya imza atmıştı.


Komisyonun başına getirilen Ayhan’ın özellikle ilahiyat fakültelerine yönelik iyileştirmeler konusunda hassas olması bekleniyor. 8 yıldır YÖK tarafından ilahiyat fakültelerinin kontenjanları artırılmıyordu.


Genel Kurul'da Başkanvekilliğine ise Prof. Dr. İzzet Özgenç'in getirldiği öğrenildi.


MALEZYA’YA DENKLİK YOLDA


YÖK’teki Denklik Komisyonu’nun başına ise hükümet tarafından YÖK üyeliğine atanan Prof. Dr. Yekta Saraç getirildi. YÖK Başkanı Özcan’ın, yurtdışındaki üniversitelere verilen denklikleri yeniden ele almaları yönünde talimat verdiği öğrenildi. Malezya İslam Üniversitesi’nde de hocalık yapan Başkan Özcan, göreve geldiğinde, “Türkiye Malezya’da kurduğu İslam Üniversitesi’ni şimdi tanımıyor. Böyle saçma şey olmaz” demişti.


İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunu olan Prof. Dr. Yekta Saraç, Ekim 2005’te Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK üyesi oldu.


YÖK’TE BİR İLKTİ


Konya Yüksek İslam Enstitüsü mezunu olan Prof. Dr. Halis Ayhan, Mart 2005’te Bakanlar Kurulu kontenjanından YÖK’e atandı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Halis Ayhan, YÖK’e atanan ilk ilahiyatçı olma özelliğini de taşıyor.


Ayhan, imam hatip ve meslek lisesi öğrencilerine üniversiteye girişte uygulanan farklı katsayının kaldırılmasını ve üniversitelere kılık-kıyafet serbestliği getirilmesini savunmuştu. Ayhan’ın görev süresi Mart 2009’da bitecek.


İlgili haber için TIKLAYIN
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler