YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK'ten Danıştay kararına ilk tepki
YÖK'ten Danıştay kararına ilk tepki
15 Temmuz 2015 11:28
YÖK'ten, Danıştay 8. Dairesinin hukuk fakültelerine ilişkin kararının üniversite tercihlerinin tamamlanacağı bugünlerde kaotik bir ortamın oluşmasına geçit vermediği bildirildi.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, yükseköğretimde kalite çıtasını yükseltmek maksadıyla başlatılan çalışmalar kapsamında tıp ve hukuk programlarına giriş için yeni bir düzenleme yapıldığı ve bu programlar için ilgili puan türündeki sıralamada asgari alt sınır konulduğu hatırlatıldı.

Başta hukuk ve tıp olmak üzere bütün akademi camiası tarafından da tasvip ve takdir gören bu kararın yargıya taşındığı ve yürütmeyi durdurma amacıyla dava açıldığı belirtilen açıklamada, Danıştay 8. Dairesinin yürütmeyi durdurma talebini reddettiği anımsatıldı. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Danıştay 8. Dairesi bu kararı ile bir taraftan yükseköğretimde kaliteye verilen önemi göz ardı etmediğini gösterirken diğer taraftan tercihlerin tamamlanacağı bugünlerde kaotik bir ortamın oluşmasına da geçit vermemiştir.

Elbette idarenin kararları yargı denetimine açıktır ve öyle de olmalıdır. Bu konuda da bu şekilde bir süreç yaşanmıştır.

Bu vesile ile ifade etmek isteriz ki yükseköğretimde keyfiyet ve kalite konusunda aldığımız bu ve benzeri kararlarda birinci önceliğimiz kamu yararıdır. 

Yükseköğretimde kalite konusundaki hassasiyetimizi ve kararlı duruşumuzu devam ettireceğiz.Şeffaf bir süreç içinde aldığımız ve aynı istikamette alacağımız diğer kararlarımızla yükseköğretimde yakın dönemde hissedilebilir bir iyileşme gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. "

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler