YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK, El-Ezher7e denklik vermiyor
YÖK, El-Ezher7e denklik vermiyor
YÖK, El-Ezher7e denklik vermiyor
10 Haziran 2008 / 10:52 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Diyanet, dünyanın eski ilahiyat üniversitesi olan El-Ezher’e rakip olacak. Karar MGK'dan çıktı...
 


Türkiye’de uluslararası bir ilahiyat fakültesi öngeren projeyle, dünyanın dini ihtiyaç ve beklentilerine cevap verilmesi hedefleniyor


Diyanet İşleri Başkanlığı, 975 yılında kurulan ve halen faaliyette olan dünyanın en eski ilahiyat üniversitesi El-Ezher’e rakip olacak bir projenin startını verdi. Başkanlığın Van’da yapılan il müftüleri toplantısının sonuç bildirgesine de giren proje, Türkiye’de uluslararası boyutta bir ilahiyat fakültesi kurulmasını öngörüyor.


MGK’DAN ÇIKTI


Akşam’ın haberine göre fakülte, eski Osmanlı coğrafyası ile Türk cumhuriyetlerini hedef kitlesi olarak belirledi. Yeri ve zamanlaması konusunda bir kesinlik bulunmayan projenin temellerinin, 2007 yılındaki bir MGK toplantısında atıldığı ve burada Diyanet’in çalışma yapması konusunda görüş birliği oluştuğu öğrenildi. Proje, İl müftüleri sonuç bildirgesine, “Türkiye’nin dini tecrübesini, birikim ve bakış açısını dış dünyaya taşıyacak, özellikle Avrasya coğrafyasına yönelik bir Uluslararası İlahiyat Fakültesi’nin kurulması önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir” şeklinde girdi. Türkçe ile birlikte Arapça ve bir Batı dilinin çok rahat konuşulup yazılacak bir düzeyde öğretildiği ve din alanında çağdaş dünyanın ihtiyaç ve beklentilerini önceleyen bir müfredat için hazırlık yapıldığı da kaydedildi.


GÜNEYE İNMEMELERİ İÇİN


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da düzenlediği basın toplantısında uluslararası ilahiyat fakültesinin doğru dini bilgiye dayalı, 21. yüzyılı okuyan bir eğitim vereceğini anlatarak, şunları söyledi: “Böyle bir fakülte özellikle Balkanlardan ve Kafkasya’dan Rusya içindeki özerk, yarı özerk Türk topluluklarından ve Türk cumhuriyetlerinden çocuklarımızın Türkiye’ye gelmesi, daha güneylere inmemesi ve Türkiye tecrübesini tanıması açısından fevkalade önemlidir.”


YÖK DENKLİK VERMİYOR


MISIR’ın Başkenti Kahire’de bulunan El-Ezher Üniversitesi, tüm İslam dünyasından bilimsel din eğitimi almak isteyen Müslüman öğrencileri bir araya getiriyor. Türk öğrencilerin de tercih ettiği üniversiteye YÖK 1996 yılından bu yana denklik vermiyor. Türkiye vatandaşı yaklaşık 2 bin 500 kişinin El-Ezher’den mezun olduğu tahmin ediliyor.


BUGÜN
 

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler