YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK başkanı müjdeyi verdi
YÖK'ten devrim niteliğinde karar: Üniversitelerinde görev yapan profesör ve doçentler, yurtdışına gönderilecek.
YÖK başkanı müjdeyi verdi
13 Haziran 2010 / 13:46 Güncelleme: 13 Haziran 2010 / 13:49

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan: Tüm hocalarımızı araştırma yapmaları ve yabancı dillerini geliştirmeleri için 1 yıllığına yurtdışına yollayacağız'

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde devrim oluşturacak kararını açıkladı. YÖK'ün yakın bir zamanda hayata geçmesi beklenen projesi ile Türk üniversitelerinde görev yapan tüm profesör ve doçentler, yurtdışına gönderilecek. YÖK; ABD New York merkezli üniversiteler ağı olan SUNY kapsamında ABD'deki 64 üniversite ile, İngiltere ve Almanya'daki bazı üniversiteler ile anlaşma imzaladı. Bu ülkeler dışında Fransa ve ABD Kaliforniya'daki 200 üniversite ile de görüşülüyor. Bu üniversitelerle de anlaşma sağlandıktan sonra, öncelikli olarak talepte bulunan öğretim üyeleri, daha sonra da tüm profesör ve doçentler yurtdışında gönderilecek. Türk öğretim üyeleri gittikleri ülkede 1 yıl kalacak. Bu süre içinde alanlarıyla ilgili araştırmalar yaparak tecrübelerini artıracaklar ve yabancı dillerini geliştirecekler. Özcan, 'Bu proje ile Türk akademik hayatına kültürel olarak önemli bir gelişim sağlayacak' dedi.

HİÇ YURTDIŞINA ÇIKMAMIŞ REKTÖR ADAYI

ÖĞRETİM üyelerinin yurtdışına gitmeme, gidememe gibi ciddi bir sorunu var. Rektör adayı olup da yurtdışına gitmeyenler bile var. Rektör adayından bahsediyorum, hoca, yurtdışına çıkmıyor, diline güvenmiyor. Söyleyecek bir çalışması yok. Geçen yıl master için müracaat eden herkesi 3 ay yurtdışına gönderiyorduk. Yolladık da ne oldu? Başlayalı 9 ay oldu, 409 kişi anca gitti.

ÖSYM'DEN GELEN 180 MİLYON LİRA

Geçen dönem master için geliştirdiğimiz programın benzerini şimdi de doçent ve profesörler için yapıyoruz. Tüm üniversite hocalarımızı kendilerini geliştirmeleri için ÖSYM'den aldığımız 180 milyon TL ile yurtdışına göndereceğiz. Anlaştığımız üniversitelerin hepsi çok üst düzey iyi okullar.

Akşam

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler