YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YÖK, 65 bin üniversiteliye tercih etme hakkı yeniden tanınacağını açıkladı
YÖK, 65 bin üniversiteliye tercih etme hakkı yeniden tanınacağını açıkladı
06 Ağustos 2016 00:51
Kapatılan 15 vakıf üniversitesindeki 65 bin öğrenci, üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden tercih yapacak. Ayrıca FETÖ ile bağlantısı tespit edilen öğrencilerin bursu kesilecek.

Yükseköğretim Kurulu YÖK, kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarını masaya yatırdı. Yapılan değerlendirmede 15 vakıf üniversitesindeki 65 bin öğrencinin üniversiteye girdikleri yıl elde ettikleri puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmeleri kararlaştırıldı.

YÖK’ten yapılan açıklamada, ‘Olağanüstü Hal kapsamında yayımlanan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan vakıf üniversitelerindeki öğrencilerin üniversiteye girmiş olduğu yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmelerine karar verilmiştir’ denildi. Kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin bu karar doğrultusunda yeniden tercih yapmaları gerekiyor.

BURSLU OLANLAR DİKKAT!

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, Fetullahçı Terör Örgütü ile bağlantısı olan Türkiye Burslusu uluslararası öğrencilerin burslarının kesileceğini ve emniyet güçleriyle işbirliği yapılarak ülkelerine geri gönderileceğini söyledi.

Öğrencilerle yüz yüze mülakatlar yaptıklarını anımsatan YTB Başkanı, en önemli kriterlerden birinin de başvuru sahiplerinin FETÖ bünyesindeki herhangi bir okulla bağlantısının bulunmaması olduğunu dile getirdi. Bursla Türkiye’ye gelen öğrencilerin 15 Temmuz sonrası terör örgütünün evlerini terk etmeye başladığı bildirildi. Her yıl 5 bin öğrencinin yararlanabildiği burslar için 2016 yılında Suriyeli ögrenciler hariç YTB’ye 95 bin başvuru yapıldı.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler