YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yılmaz: 'Her 100 kişiden 38’i üniversiteye gidiyor'
Yılmaz: 'Her 100 kişiden 38’i üniversiteye gidiyor'
05 Ekim 2015 16:31
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmet Yılmaz, Türkiye’de her 100 kişiden 38 kişinin üniversiteye gittiğini ve yurt kapasitesinin 417 bini aştığını belirtti.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, bir dizi programlara ve açılışlara katılmak üzere karayolu ile Ankara’dan Sivas’a geldi. Yılmaz ilk olarak Cumhuriyet’in Üniversitesi’nin 2015-2016 Akademik Yılı açılış törenine katıldı.

Türkiye’de her 100 kişiden 38 kişinin üniversiteye gittiğini ve yurt kapasitesinin 417 bini aştığını söyleyen Yılmaz, ”Bugünün dünyasında ekonomik gelişimin ana dinamiğini bilgi üretimini ve bilginin katma değer dönüşümünü oluşturmaktadır. Gelecek bilgi tabanlı ekonomi inşa eden ülkelerin olacaktır. Ülkemizde bu ülkeler arasında olmak için çalışmakta bundan da en büyük pay üniversitelere düşmektedir. Bilim ve iletişim alanında son derece hızlı gelişmeler yaşanmakta üniversiteler değişen şartlara ve bilimsel gelişmelere uygun olan yapılardır."

"Bu doğrultuda çevresini aydınlatırsa kendi varlıklarını da devam ettirebilir. Üniversitelerin talep edilebilir olması sürekli bir değişim ve gelişim içinde olmasına bağlıdır. Üniversiteler bulundukları coğrafyanın siyasal, toplumsal ve ekonomik hayatında söz sahibi olur. Üniversiteler çevresini bilgilendirir, bilgiyle aydınlatır, ülkenin gelişmesine ve ülkenin sorunlarına çözüm konusunda görüş belirterek topluma yol gösterici olur. Üniversiteler içinde bulunduğu toplumun birer aynasıdır” diye konuştu.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler