YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 6 bin 200 öğrenciye ulaştı
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 6 bin 200 öğrenciye ulaştı
24 Eylül 2013 16:20
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, 2013-2014 eğitim öğretim yılında 6 bin 200 öğrenciye ulaştıklarını belirtti.

Prof. Dr. Metin Doğan, yeni kurulan fakülte ve enstitüler ile 15 birime ulaştıklarını belirtti.

Mimarlık, Güzel Sanatlar, İslami İlimler Fakülteleri, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı, Strateji Araştırmaları ve Uluslararası İlişkiler Enstitüleri'nin yeni kurulduğu bilgisini veren Prof. Dr. Metin Doğan, "İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültemiz tarih, felsefe, sosyoloji, psikoloji ve Türk Dili bölümlerinde, İşletme Fakültemiz ise bankacılık ve finans, işletme, uluslararası ticaret ve işletmecilik, yönetim ve bilişim sistemlerinde bu yıl ilk defa eğitim öğretime başladı.

Ayrıca İslami İlimler Fakültemiz Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Din Musikisi programı ile İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Bilgi ve Belge Yönetimi Programı da ilk kez eğitim öğretime başlamıştır. Lisansüstü düzeyde ise program sayımız 60'ı aşmıştır. 2012-2013 eğitim öğretim yılında 2 fakültemiz daha eğitim ve öğretime başlarken, ilk mezunlarımızı 2014 - 2015 eğitim öğretim yılında vereceğiz'' dedi.

İlk eğitim yılına 830 öğrenciyle başladıklarını ve bu gün 4 bin 500 öğrenciye ulaştıklarını anlatan Doğan, lisans ve doktora öğrencisi sayılarının ise 450'den bin 700'e çıktığını ve toplam 6 bin 200 öğrenciye ulaştıklarını kaydetti.

Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim Vakfı (AYBEV) tarafından 400 öğrencilerine burs verildiğini vurgulayan Prof. Dr. Doğan, şunları söyledi:

"Üniversite olarak 600'e aşkın öğretim elemanına sahibiz. Bu yılın başından itibaren Avrupa Yükseköğretim alanındaki ülkelerdeki öğrenci değişim çalışmamız başlamıştır. Bu yıl LYS'de kontenjanları yüzde 100 dolan az sayıdaki üniversiteler arasında yer alıyoruz. Yine yabancı uyruklu öğrenci sayısında yüzde 10'a ulaştık.

Hedefimiz en az yüzde 50 oranında yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile en az yüzde 25 yabancı uyruklu öğrencilerden oluşan bir dünya üniversitesi olmaktır. Çok sayıda kamu kurum ve kuruluşu ile yaptığımız işbirliği ve projelerin yanında, 60'ın üzerinde yabancı üniversite ile işbirliği anlaşması imzaladık. Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ise bu yıl Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerimizin pratik ve laboratuvar dersleri için ev sahipliği yapacaktır. Geçtiğimiz hafta temeli atılan Bilkent Sağlık Kompleksi ise inşallah 4 bin civarında yatağı ile Avrupa'nın en büyük sağlık kompleksi olacaktır"

Kampüs alanın 2 bin 500 dönümlük alanda yapılacağını hatırlatan Prof. Dr. Doğan, 74 bin metrekarelik kapalı alana sahip 1. Etap inşaatın ihalesinin TOKİ tarafından Kasım ayında yapılacağını ve 550 günde tamamlanacağını söyledi.

Kampus alanının 2015 yılında eğitim öğretime hazır hale geleceğinin altını çizen Prof. Dr. Doğan, ''Çubuk'ta bulunan kampus alanımızda74 bin metrekare kapalı alana sahip 1. Etabının inşaat ihalesi TOKİ tarından Kasım ayında yapılacak. Bununla birlikte 9 bin metrekare kapalı alana sahip olacak Bilkent bölgesindeki Sağlık Temel Bilimleri binasının inşaatı başladı. Bu binanın inşaat süresi ise 300 gündür'' dedi.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler