YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yılda 10 milyon öğrenci sınav stresine giriyor
Yılda 10 milyon öğrenci sınav stresine giriyor
19 Mart 2013 15:56
Acıbadem Eskişehir Hastanesi'nde görevli psikolog Orhan Öztürk, yılda 10 milyon öğrencinin sınav stresine girdiğini söyledi.

 

Stresin kişinin fizyolojik ve psikolojik dengesini bozan bir faktör olduğunu anlatan Öztürk, "Sınav söz konusu olduğunda ise bu kişiler belirli bir hazırlık döneminde geçmek zorunda. Herkes bu sınav stresini yaşıyor.
 
Öncelikle sınava giren kişinin zihnen ve bedenen azami derecede sağlıklı, dinç olması gerekir. Mutlaka sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanılmalı, uyku süre ve kalite açısından yeterli olmalıdır. Hazırlık döneminde sosyalleşme, dinlenme, kişisel gelişim, hobiler ve egzersize de gereken önem gösterilmelidir. Bunalmayı ve aşırı yorgunluğu engellemek adına, bu dönemde yeterince dinlenme ve eğlenme de aileler tarafından çocuklara imkan olarak sunulmalıdır” dedi.
 
Öztürk, stresin belirtilerinin ise “çarpıntı, karın ağrısı, mide bulantısı, hızlı hızlı nefes alıp verme, el ve ayakta titreme, iştah kaybı, uykusuzluk, gerginlik, terleme, dikkat dağınıklığı, baş ağrısı" olduğunu söyledi.
 
 
İHA
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler