YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS’ye girecek öğrencilere tavsiyeler
YGS’ye girecek öğrencilere tavsiyeler
21 Mart 2014 21:07
Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

23 Mart Pazar günü yapılacak olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde öğrencilere tavsiyelerde bulunan Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil, kaygının, kaynağının belirsiz korku anlamına geldiğini söyledi.

Kösegil, “Öğrenciler nedenini bilmedikleri halde, yani olmamış bir sınavın olmamış sonucundan dolayı bir gerginlik yaşarlar. Aslında biz yıllardan beri sınavları çok büyütüyoruz. Sınav öğrencilerin gözünde kabusa dönüşüyor” dedi.

Öğrencilerin bugünden itibaren ders çalışmayı sonlandırmaları gerektiğini belirten Kösegil, “Öğrenciler son denemelerini yapıp, bugün akşam itibariyle ders çalışma kısmını bitirmeli. Yarın da mümkün olduğunca açık hava etkinlikleri yapsınlar” şeklinde konuştu.
Kaygıyı azaltmak konusunda ailelere de görev düştüğünü vurgulayan Kösegil, sınavla ilgili olumsuz ifadelerde bulunmamaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Sınava girecek öğrencilerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelerinin de üzerinde duran Kösegil, yağlı yiyeceklerden ve kafeinli içeceklerden uzak durmaları gerektiğini belirtti. Öğrencilerin sınav sonrasında yapılan tüm yorumları bir kenara bırakıp Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) odaklanmaları gerektiğini ve YGS’nin puan katkısının LYS’ye göre daha az olduğunu dile getiren Kösegil, “Sınavdan sonra dinlenip kendilerini toparlasınlar. Pazartesi de LYS’ye çalışmaya devam etsinler. Çünkü YGS’yi olumsuz bir biçimde geçirmek, en az 15 gün kaybetmek demek. 15 gün içerisinde sınav açıklanacak” dedi.

Sınav anında öğrencilerin dikkatlerini dağıtacak faktörlerin olabileceğini ve öğrencilerin bu gibi durumlarda sadece kitapçıklarıyla ilgilenmeleri gerektiğine dikkat çeken Nazik Kösegil, “Öğrencilerin çevrelerindeki tüm olumsuz etkenlerden uzak durmaları gerekmektedir. Heyecanlanma ve kalp atışlarında bir hızlanma hissettikleri zaman kalemi bırakıp derin nefes alsınlar ve omuzlarını gevşetsinler. Yaklaşık 10 saniyelik gevşeme onlara iyi gelecektir. Sonra sınavlarına devam etsinler” ifadelerine yer verdi.

Sınavdan saatler sonra cevapların kontrol edilmesi geleneğini bu sene olmayacağını ve bu durumun olumsuz sonuçlarının olabileceğini dile getiren Kösegil, “Sınavdan çıkıp cevapları kontrol ederek aslında ön fikir ediniyorlardı. Bu sene yapılan değişikliğin olumsuz olacağını düşünüyoruz. Çünkü her öğrenci denemeden çıktıktan sonra bile cevapları kontrol etmek ister. Tek artısı şu olabilir ÖSYM sınavı çok çabuk açıklayacak. Bir hafta içerisinde biz sınav sonuçlarını görebileceğiz” dedi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler