YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS'de hatalı soru var mı?
YGS'de hatalı soru var mı?
12 Nisan 2010 11:07
ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, hatalı olduğu iddia edilen YGS Matematik testinin 20.sorusunun uzmanlar tarafından incelendikten sonra iptal edilip edilmeyeceğine karar verileceğini açıkladı.

 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) Temel Matematik testinin hatalı olduğu iddia edilen 20. sorusunun uzmanlara inceletilmesinden sonra iptal edilip edilmeyeceğine karar verileceğini kaydetti.

Yarımağan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Matematik testinin 20. sorusunda iki doğru şık olduğu iddialarının değerlendirileceğini belirtti. Konuyla ilgili basında çıkan haberlerin ve ÖSYM'ye yapılacak bireysel başvuruların birlikte ele alınacağını söyleyen Yarımağan,  ''Biz soruyu hocalarımıza, uzmanlara inceletiriz, ondan sonra kararımızı veririz'' dedi.

Sorunun iptal edilip edilmeyeceği konusunun, değerlendirme işlemleri henüz yapılmadığı için şu anda çok acil olmadığını ifade eden Yarımağan, ''En geç bir haftada karar veririz'' diye konuştu.

Yarımağan, dün gerçekleştirilen YGS ile ilgili evrakın sınav merkezlerinden ÖSYM'ye gelmeye devam ettiğini belirtti. Sınav evrakının çoğunun geldiğini kaydeden Yarımağan, evrakın ÖSYM'de toplanmasının yarın sabaha kadar sürebileceğini, daha sonra kutuların açılarak değerlendirme işlemlerinin başlayacağını anlattı.
AA

Fen bilimleri 32.soru YGS
 // Hakan
MEB Ortaöğretim Biyoloji 10.sınıf kitabı 39.sayfa'da "etil alkol fermantasyonun da genellikle glikoz kullanılır". İfadesinden kesinlikle glikoz kullanılır anlamı çıkmaz. Akademik kitaplara bakıldığında üç karbonlu baz aminoasitlerin pırüvat tan etil alkol fermantasyonuna katıldıkları görülecektir. Bu nedenle oksijen yokluğunda aminoasitler de alkolik fermantasyon da kullanılabilir. Dolayısıyla doğru cevap "B" şıkkı yanı ı ve ııı olmalıdır....
20 Nisan 2010 14:51
Fen bilimleri 32.soru YGS
 // Hakan
Fen bilimleri 32.soru’nun cevabının yanlış olduğunu ben de düşünüyorum. B seçeneği doğru cevap olmalı. Fakat bunu ösym’ye iletebildiniz mi? İnternette pek karşı çıkan göremedim. 2006′da da böyle bir olay olmuş ve cevabı son gün değiştirmişler.Çok bariz bir soru gibi gelmişti sınavda iken,aminoasitler glikoza çevrilemez mi? Hücreler konusunda bu olay çok açık anlatılan bir konu. Eğer ösym’nin dediği doğruysa da soru kökü hatalı olmalı ,DOĞRUDAN...
19 Nisan 2010 14:12
cevap
 // burak
fizikte o soruda üstte açıklama war O2 noktası ortada dio o öncülde de o2 noktasndan asmış bende dikkat ettm ama iptal yok...
13 Nisan 2010 14:46
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler