YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS'de hatalı soru iddiası
YGS'de hatalı soru iddiası
26 Mart 2013 18:28
Konya Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) matematik bölümündeki 30. sorunun hatalı olduğunu iddia etti.

Atalay, dershanenin matematik zümre başkanları Aytaç Uygun ve Danyal Süzgün ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, pazar günü yapılan YGS'de matematik bölümündeki 30. sorunun hatalı olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Atalay, yaptıkları inceleme sonucunda ''abaküs'' sorusunun doğru cevabını ''C'' seçeneği olarak tespit ettiklerini, ancak ÖSYM'nin cevap anahtarında doğru seçeneği ''A'' olarak verdiğini dile getirdi.

Atalay, ''Abaküs sorusunda her tur sonunda 5. çubuktaki boncuk sayısının bir fazlası 1. çubuğa takılarak turlara devam edildiğinden, 3. turda 1. çubuğa 11 boncuk yerine 16 boncuk takılmalıdır. Çünkü 5. çubukta artık 15 boncuk vardır. Doğru cevap 3. çubuk olur. 'C' şıkkı cevaptır'' dedi.

Naci Atalay, cevap anahtarında ''A'' olarak verilen doğru cevabın, ya ''C'' seçeneği olarak değiştirilmesi ya da sorunun tamamen iptal edilmesi gerektiğini savundu.

 

AA

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler