YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS'de 16.soru hatalı mı?
YGS'de 16.soru hatalı mı?
14 Nisan 2010 15:27
Geçtiğimiz pazar yapılan YGS'de temel matematik testinin 16.sorusunun hatalı olduğu iddia edildi.

Denizli Tümay Dershanesi'nin kurucusu olan matematik öğretmeni Ali Kurt, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nda Temel Matematik testinin 16. sorusunun hatalı olduğunu iddia ederek iptalini istedi.
 Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyen Kurt, 11 Nisan Pazar günü yapılan YGS'de hatalı 20 soruyla birlikte 16. matematik sorusunda da parantez kullanılmamasından kaynaklanan hata olduğunu söyledi. Kurt, şunları söyledi;

"Lise 1 konusu olan önermeler mantığındaki bu soruda parantez kullanılmaması, birleşik önermelerin temel mantığına ters düşmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında ve üniversitelerin matematik bölümlerinde birleşik önermeler, parantez kullanılarak diğer bağlaçlardan ayrılmıştır. Burada parantezin olmaması, ana eklemi belli etmemektedir. Bu da önermenin denkliğini buldurmaz. Söz konusu soruda, üç tane ana eklem vardır. Dolayısıyla öğrencilerimizin parantezsiz olarak soruyu doğru algılaması mümkün değildir."

Parantezin matematikte çok önemli olduğunu vurgulayan Ali Kurt, "Örneğin YGS 2010 Temel Matematik testinin 2, 4, 6, 17 ve 18. sorularında parantezin anlamı çok açık ortadadır. Bu kural, 16. soruda ihmal edilmiştir.'' diye konuştu.
 Kurt, ÖSYM'nin 16. soruyu iptal etmesi için e-postayla gönderdiğini kaydetti.
Cihan

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler