YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS başvuruları ne zaman başlıyor?
YGS başvuruları ne zaman başlıyor?
04 Ocak 2015 11:22
Üniversite adaylarının gireceği YGS ve sınavsız geçiş için başvurular yarın başlayacak. Adaylar bu yıl ilk kez sınav başvurusunu yaptıktan sonra ücreti yatıracak.

Ücret ödeme işlemleri, 20 Ocak'a kadar bankadan ya da internet üzerinden yapılabilecek. Süresi içerisinde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları, tamamlanmamış sayılacak
 
ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme  Sistemi (ÖSYS) kılavuzuna göre, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun  olan veya olacakların, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın  programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans  programlarına sınavsız olarak yerleştirilmek için yarından itibaren 19 Ocak'a  kadar ÖSYS'ye başvurabilecek. Adaylar, YGS için 50, sınavsız geçiş için 15 lira  yatıracak.
 
Adaylar, ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna verilen süre içinde,  ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecek. Kılavuzun  satışı yapılmayacak.
 
Bir ortaöğretim kurumunda son sınıfta okuyan adaylar; başvurularını  kendi okullarından yapacak. Okulu başvuru merkezi olmayan adaylar, okul müdürü  tarafından bir başvuru merkezine yönlendirilecek.
 
Mezunlar ve açık lise öğrencilerinden ise MEB e-okul sisteminde veya  ÖSYM aday işlemleri isteminde eğitim bilgisi doğru olarak bulunan ve ÖSYM  sisteminde geçerli fotoğrafı olan adaylar başvurularını isterlerse internetten ya  da başvuru merkezinden yapabilecek. Ancak bu eğitim bilgileri sistemde olmayan  veya güncelleme gereken ya da geçerli fotoğrafı bulunmayan adaylar, başvurularını  sınav koordinatörlükleri veya başvuru merkezlerinden yapacak.
 
Başvuru saatleri
 
Başvuruların merkez tarafından yapacak adayların, başvuruları, resmi  iş gününde ve resmi iş saatleri içinde alınacak. Adayların başvuru merkezine  şahsen gitmesi, son sınıf düzeyinde olup da okulu başvuru merkezi olmayan ve  e-okulda bilgisi bulunmayan adayların da başvuru formundaki eğitim bilgilerinin  kendi okul müdürlükleri tarafından onaylanmış olması gerekiyor.
 
Başvuru merkezine giderken adayın yanında, eksiksiz ve doğru olarak  doldurulmuş aday başvuru formu, üzerinde soğuk damga basılı, güncel bir fotoğraf  ve T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport olması  gerekiyor.
 
Aday İşlemleri Sisteminde engel veya sağlık bilgisi yer almayan ya da  engel bilgisi değişen adaylar için bir üniversite veya devlet hastanesinden  alınmış sağlık raporlarının bir örneği, engellerine ilişkin öz geçmişlerini  ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçe ve Sağlık Durumu veya Engel Bilgi  Formlarının yanlarında olması zorunlu olacak.
 
MEB e-okul sisteminde ve Aday İşlemleri Sisteminde eğitim bilgisi  olmayan, bilgilerinde değişiklik olan adaylar, başvuru merkezlerine giderken bu  belgelere ek olarak eğitim bilgilerini gösterir belgelerinin resmi onaylı bir  örneğini de yanlarında bulunduracak.
 
Adayların, işlemleri tamamlandıktan sonra Aday Başvuru Kayıt Bilgileri  adlı belgedeki, fotoğraflarının uygun çekilmiş ve diğer bilgilerinin doğru olarak  sisteme işlenmiş oduğunu kontrol etmesi ve imzaladıktan sonra onaylaması için  görevliye geri vermesi önem arz ediyor. Adayların, bu belgeyi saklaması ve onay  kodunun görevli tarafından sisteme kaydedildiğinden emin olması gerekiyor. Onay  kodu girilmeyen başvurularda sınav ya da sınavsız geçiş başvuru ücreti  yatırılamayacağından sorumluluk adaya ait olacak.
 
Başvuru işlemini  yaptıktan sonra adayların başvuru ücretini süresi  içinde yatırması gerekiyor.

 
ÖSYS'ye internet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, "2015-ÖSYS  Bireysel Başvuru" alanındaki açıklamalar doğrultusunda işlemlerini yaparak  başvurularını süresi içinde tamamlayacak ve sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini  yatıracak.
 
İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 19 Ocak saat 23.59'da sona  erecek. Başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında "Başvuru İşlemi  ÖSYM'ye Bildirilmiştir" açıklamasının mutlaka görülmesi ve ücretinin yatırılması,  aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun  diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekiyor.
 
İnternet aracılığıyla bireysel başvuru hakkı olmayan adaylardan,  başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi gibi nedenlerle  yurtdışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç) bir başvuru  merkezine gitmesi mümkün olmayanlar posta ile başvuru yapabilecek.
 
20 Ocak son gün

 
Başvuru ücreti ödeme işlemleri 20 Ocakta, bankadan ödeme yapacak olan  adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan  "Ödemeler" alanından kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar  için saat 23.59'da sona erecek. Süresi içerisinde başvurusunu yaptığı halde sınav  ücretini yatırmayan adayların, başvuruları tamamlanmamış sayılacak.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler