YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YGS başvuruları ne zaman başlayacak? YGS son başvuru tarihi 2016
YGS başvuruları ne zaman başlayacak? YGS son başvuru tarihi 2016
29 Aralık 2015 17:34
Yabancı dil asınavı (YGS)'nin sınav takvimi belli oldu. ÖSYM, LYS'ye başvuru tarihlerini açıkladı. ÖSYM'nin açıklamasına göre 2016 YGS'ye başvurular Ocak ayında yapılacak. İşte YGS'ye ilk ve son başvuru tarihleri...

YGS sınavıyla yabancı alanda başarılı olmak isteyen öğrenviler, başvurulara dair son gelişmeleri yakından takip ediyor. Öğrencilerin merak ettikleri sorular arasında; YGS başvuru tarihleri belli oldu mu, YGS başvuruları ne zaman başlıyor? YGS başvuruları ne zaman sona erecek? İşte 2016 YGS sınav takvimi...

ÖSYM Başkanlığı, 2016 YGS'ye girecek adaylar için bilgilendirme amacıyla hazırlanmış olan Kamu Spotunu yayınladı. eğitim Yazarı Abbas Güçlü’nün sunumuyla adaylara YGS için başvurularını 6-20 Ocak tarihleri arasında yapabilecekleri kaydedildi. Kamu Spotunda ÖSYM başvuru merkezleri ve sınav koordinatörlüklerine başvuru yapılabileceği ve başvuru alınacak kişisel şifre ile osym.gov.tr adresinden işlemlerin takip edileceği de ifade edildi.

- YGS başvuruları 06.01.2016 ile  20.01.2016  tarihleri arasında yapılacaktır.
- LYS başvuruları 01.04.2016 ile 14.04.2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

İnternet üzerinden başvuru yapan adaylar; "Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir." uyarısını mutlaka görmelidir. Aksi takdirde başvuru yapılmamış demektir. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar başvuru sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır.

2016 YGS SINAV TARİHLERİ

- Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS): 13 Mart 2016,
- Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları ise 23 Mart 2016’da açıklanacak.

2016 LYS SINAV TARİHLERİ

- Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-4 Sosyal Bilimler: 18 Haziran 2016,
- Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-1 Matematik: 19 Haziran 2016,
- Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-5 Yabancı Dil: 25 Haziran 2016,
- Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-2 Fen Bilimleri: 25 Haziran 2016,
- Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)-3 Edebiyat-Coğrafya: 26 Haziran 2016,
- LYS başvuruları 1-14 Nisan 2016'da alınacak.- LYS sonuçları ise 18 Temmuz 2016'da açıklanacak.

YGS-LYS'YE GİRECEK ADAYLARIN YAPILMASI GEREKENLER

Ücretlerini ÖSYS kılavuzunda belirtilen bankalardan birine yatırılması(adaylar kredi kartı ile de sınav ücretini ödeyebileceklerdir) gerekir. Hangi ilde sınava girmek istediklerine karar verdikten sonra,  internet veya Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurular yapılabilir.

YGS HANGİ DERSLERİ KAPSIYOR?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nın Türkçe alanında 40 soru bulunmaktadır. Sosyal Bilimler alanında 40 soruyla karşılaşmaktadır. Bu soruların 15’i Tarih, 12’si Coğrafya, 8’i Felsefe ve 5 tanesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe sorularından oluşmaktadır.

Temel Matematik soru sayısı da diğer alanlarda olduğu gibi 40'tır. Diğer yandan adaylar Fen Bilimleri alanında 14’ü Fizik, 13’ü Biyoloji, 13’ü Kimya olmak üzere toplamda 40 soruyla karşılaşmaktadırlar. Ders alanlarının sınav sonuçlarına ilişkin etkileri, YGS puan türlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Adayların YGS sınav sonuçlarının ardından Yükseköğretim Programlarına başvurabilmeleri için belirli barajları geçebilmeleri gerekmektedir.

Adayların Meslek Yüksekokulu ön lisans programlarını tercih edebilmeleri için (sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlar dahil) ilgili YGS puan türünde en az 140 puan almaları şart koşulmuştur.

Meslek Lisesi çıkışlı adayların ek puan verilen lisans programları ile Teknoloji, Sanat ve Tasarım, Turizm Fakülteleri Lisans programlarının kontenjanlarını tercih edebilmeleri için ilgili YGS-LYS puan türünde en az 180 puan alması gerekmektedir.

KİMLER LYS SINAVINA GİREBİLİR?

YGS-2016 puanlarından en az biri 180 ve üstü olan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavına başvurmaya hak kazanmıştır. Bu adaylar, ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre LYS sınavlarına başvurabileceklerdir.

LYS'ler için YGS'den ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır.2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kılavuzu, ÖSYS ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adayların başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemesi gerekmektedir.

LYS başvuruları bireysel olarak İnternet aracılığı ile yapılabileceği belirlenen hizmet ücreti ödenerek Başvuru Merkezi aracılığı ile de yapabilecektir. LYS'lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS'den hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler