YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni nesil kampüsler geliyor
Yeni nesil kampüsler geliyor
12 Aralık 2012 12:39
MEB, günümüz mimarisine ışık tutabilecek eğitim yapısı oluşturmak amacıyla 33 eğitim kampüsünü kamu özel ortaklığı modeliyle yapmak için harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), günümüz mimarisine ışık tutabilecek eğitim yapısı kimliği oluşturmak amacıyla ülke genelinde 33 eğitim kampüsünü kamu özel ortaklığı modeliyle yap-kirala-devret şeklinde yapmak için harekete geçti.

Elde edinilen bilgilere göre, eğitim kampüslerinde uygulanacak projenin seçimi ''Eğitim Kampüsleri Mimari Proje Yarışması'' ön seçim sonucu belirlenen davetli yarışmacılar arasında, ilk etapta 8 arazide, ulusal ve tek aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

Bakanlık tarafından ön seçim sonucu belirlenen listeden yeterli tecrübeye sahip 6 aday, her bir proje için ayrı ayrı yarışmaya davet edilecek.

Eğitim kampüsleri tasarımıyla ekonomik, yerel, kültürel geleneğin modernize edilerek günümüze aktarılabildiği eğitim yapıları ile günümüz mimarisine de ışık tutabilecek işlevsel ve yenilikçi çözümlerin seçilmesi amaçlanıyor.

Tasarımlarda, geçmişten günümüz mimarisine de ışık tutabilecek eğitim yapısı kimliği oluşturacak ve gelişmekte olan ülkelere model olabilecek bir mimari anlayışın ortaya çıkmasını sağlayacak özelliklerin bulunmasına önem verilecek.

Jürinin yapacağı değerlendirme sonucunda, 8 arsa için ayrı ayrı olmak üzere, birinciye 35 bin, ikinciye 25 bin, üçüncüye 20 bin lira ve 15 biner liralık 3 mansiyon ödülleri verilecek.

AA

Etiketler: , ,
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler