YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni modelin avantajı
Yeni modelin avantajı
Yeni modelin avantajı
19 Şubat 2008 / 10:34 Güncelleme: 19 Şubat 2008 / 00:00


YÖK Başkanı, yüksek lisans yapmak isteyen üniversite öğrencilerine ALES yerine, tıp fakültesi mezunlarının alanlarında uzmanlaşmak için girdikleri TUS benzeri yeni bir model getireceklerini söyledi. Yeni modelin avantajı;


YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yüksek lisans yapmak isteyen üniversite öğrencilerine Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) yerine, tıp fakültesi mezunlarının alanlarında uzmanlaşmak için girdikleri "Tıpta Uzmanlık Sınavı" (TUS) benzeri yeni bir model getireceklerini söyledi. Özcan, Hürriyet’e açıkladığı yeni modelle, "Üniversitelerin çıtasını yükseltmeyi, sınavlarda torpilin önüne geçmeyi, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde hiç tercih edilmediği için eleman bulmakta zorlanan üniversiteleri cazip hale getirmeyi" amaçladıklarını ifade etti. Prof. Özcan, şunları söyledi: "Önümüzdeki yıl hayata geçirilmesi planlanan sınav, ÖSYM’nin Türkiye genelinde yaptığı TUS’la aynı şekilde uygulanacak. Sınavları, ALES’te olduğu gibi yine ÖSYM yapacak. Öğrenciler, sınav sonuçlarına göre üniversite ve bölüm tercih edecekler. ALES yerine getirilen yeni modelin en büyük avantajı, öğrencilerin tercih sistemi ile üniversitelerin ilgili bölümlerine yerleştirilmeleri olacak. Hayata geçireceğimiz bu sistemle, eleman sıkıntılarını gidereceğiz. Örneğin İstanbul’daki bir öğrenci Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne yüksek lisans yapmak için gidecek. Artık istediği üniversitede ’torpille’ çalışma dönemi de sona erecek. Üniversitelerin çıtası yükselecek."


ÖSS ve YDS tarihleri belirlendi

ÖĞRENCİ Seçme Sınavı (ÖSS) ve Yabancı Dil Sınavı’na (YDS) başvuru tarihi 3 Mart-7 Nisan 2008 olarak belirlendi. ÖSYM, sınav ücretlerini bu yıl artırmadı. ÖSS’ye girecek adaylar 40 YTL sınav ücreti ödeyecek. YDS’ye katılacak adaylar da ÖSS için yatıracakları ücretten ayrıca 10 YTL daha ödeyecekler. ÖSS 15 Haziran 2008, YDS ise 22 Haziran 2008’de.


Hürriyet

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler