YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni liseler böyle olacak
Şehir dışına “Kamu-Özel” ortaklığı ile kurulacak kampüslerin fiziki yapısı belirlendi. Yeni liselerde 10 bin öğrenci eğitim görecek. Kampüslerde, yeşil alan, spor sahaları, yurt, kütüphane hatta rasathane bile olacak.
Yeni liseler böyle olacak
22 Mayıs 2013 / 09:52 Güncelleme: 22 Mayıs 2013 / 10:16

Lise ihtiyacının fazla olması ve merkezlerde yeterli arsa bulunmaması sebebiyle şehirlerin kenarlarına Kamu-Özel ortaklığı ile kurulması planlanan eğitim kampüslerinin fiziki yapısı belirlendi. İlk etapta 8 şehirde yapılacak eğitim kampüsleri için açılan ön seçimli ulusal mimari proje yarışması sonuçlandı.

Türkiye Gazetesi'nden Gökhan Kaya'nın haberine göre: Eğitim Kampüslerinin kurulması planlanan yerler şu şekilde belirlendi: Adana Seyhan Şambayadı Eğitim Kampüsü, Aydın Merkez Eğitim Kampüsü Erzurum Eğitim Kampüsü, İstanbul Küçükçekmece Eğitim Kampüsü, İzmir Bornova Eğitim Kampüsü, Kocaeli Gündoğdu Eğitim Kampüsü, Muğla Milas Eğitim Kampüsü, Şanlıurfa Sırrın Eğitim Kampüsü.

10 bin öğrencinin aynı anda eğitim alabileceği, geniş yeşil alanların bulunduğu, futbol, basketbol,tenis, voleybol gibi birçok spor dalının yer aldığı eğitim kampüsler, şehir merkezlerinin dışında geniş araziler üzerine kurulacak şekilde projelendirildi.

Şehirlerin yeni gelişen bölgelerinde yaklaşık 100 bin metrekare alanlar üzerinde tasarlanarak yapılacak olan bu yeni kampüsler düzgün arazi üzerine kurulacak. Kampüs içindeki açık alanlar çocuklar için okul saatleri dışında oyun yeri olacak kullanılabilecek. Bu geniş alanlar şehirde yaşayanlar için spor ve rekreasyon mekanı olarak da hizmet verecek. Yeni eğitim kampüslerinde birkaç farklı program çerçevesinde eğitim veren farklı liseler, ortak bir altyapıyı (teknik ve personel) ve donatı havuzunu (yemekhane, yüzme havuzu, konferans-çok amaçlı salon, kütüphane, yurt) paylaşacaklar. Öte yandan yapılacak olan Kampüsler, 10-20-50 yıl sonra gereken eğitim öğretim tesislerinin ihtiyaçlara cevap vermesine yönelik olarak “genişleme ve rezerv alanları” şeklinde tasarlanacak.

1-097.jpg

Farklı bölümler yer alacak

İklim şartlarına göre fiziki özellik kazanan kampüslerde geleneksel mimari yapılara önem verildiği gözlendi. Kampüslerde, fizik-kimya-biyoloji, dil laboratuvarı, tenis kortları, bilardo salonu, masa tenisi, futbol, voleybol, basketbol, hentbol, minder sporları, buz ve paten pisti gibi kapalı ve açık spor tesisleri bulunacak.

 

İHA

tasinan binalar
 // murathan
haberde de geciyo zaten kampuse tasinan lise binalari ilk ve ortaokul binadi olarak kullanilacak diye........
23 Mayıs 2013 Perşembe 06:23
10:36
 // çok güzel
Çok güzel bir proje. Üniversite kampüsü gibi hatta dahada güzel. Fakat bir kuşkum var, liseler buraya taşindiktan sonra şehir içindeki milyarlarca lira eden eski binalari ve arsalari ne olacak. Birilerine peşkeş mi çekilecek, yandaş mütaahitlere mi verilecek, birileri servetine serveg mi katacak. Bunun kamuoyu ve muhalefet tarafindan takip edilmesi gerekir....
22 Mayıs 2013 10:36
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler