YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yeni düzenleme sonra baraj punları şöyle oldu
Yeni düzenleme sonra baraj punları şöyle oldu
Yeni düzenleme sonra baraj punları şöyle oldu
19 Haziran 2008 / 18:33 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ÖSS'de önlisans programlarını tercih edebilmek için 160 baraj puanı ile lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli 185 baraj puanını ''daha çok adayın geçebileceğini'' bildirdi.


Yarımağan, YÖK Genel Kurul toplantısının öğleden sonraki bölümüne katıldı. Toplantıda yaklaşık 1,5 saat kalan Yarımağan, YÖK binasından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.


ÖSS baraj puanları ile ilgili konuda YÖK'ün açıklama yapacağını ifade eden Yarımağan, toplantıda baraj puanları ile ilgili görüşlerini dile getirdiğini söyledi. Yarımağan, ''Açıklamalarda, görüş alış verişinde bulunduk ama açıklamayı Kurul yapsın'' diye konuştu.


Gazetecilerin, ''Toplantıda sizin önerileriniz üzerinden mi konuşuldu?'' sorusuna Yarımağan, ''Evet'' karşılığını verdi.


''Yani baraj puanları düşecek mi?'' sorusuna Yarımağan, ''Daha çok kişi 160-185'in üzerinde puan alabilecek'' yanıtını verdi.


Ünal Yarımağan, yarın İstanbul'da Maltepe Üniversitesi'nde bir seminere katılacağını ve konunun teknik ayrıntılarını burada anlatacağını sözlerine ekledi.


YÖK ÖSS BARAJ PUANINI DÜŞÜRDÜ


YÖK, ön lisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanını 145, lisans programları için ise 165 olarak yeniden belirledi.


YÖK Genel Kurulu toplantısı sona erdi.


Toplantının ardından, YÖK'ten toplantıda ele alınan konulara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.


Açıklamada, üniversitelerin kontenjanlarının daha etkin kullanılabilmesi amacıyla ÖSYM'nin önerilerinin değerlendirildiği, ön lisans ve açık öğretim için ÖSS taban puanının 145, lisans programları için ise 165 olarak yeniden belirlendiği kaydedildi.


Böylece, ÖSS taban puanları ön lisans ve açık öğretim için 160'tan 145'e, lisans programları için ise 185'ten 165'e düşürülmüş oldu.


ÖSS taban puanlarında yapılan yeni düzenlemenin 2008-ÖSS'den itibaren uygulanacağı bildirildi.


Bu arada, ÖSYM'nin ÖSS taban puanlarıyla ilgili üç ayrı öneri sunduğu, taban puanların 145 ve 165'e çekilmesi önerisinin de ÖSYM'nin önerileri arasında yer aldığı kaydedildi.

EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler